ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید

جذب مشتری -قسمت هشتم

دوست خود را معرفی کنید 


معرفی محصول از طریق دوستان بسیار رایج در جذب مشتری است، اما ترغیب کردن مشتری برای فروختن به دوستان خود ممکن است سخت باشد.

بیشتر مشتریان برای انجام آن خجالت می کشند. برخی تحقیقات در دهه ۱۹۵۰ توسط دو آکادمی آمریکایی (لئون فستینگر و جیمز ام. کارلسمیت) انجام شد که نتایج جالبی را به همراه داشت؛ افرادی که به یک دوست برای ترغیب انجام یک کار یک جایزه بزرگ می دهند، نسبت به افرادی که یک جایزه کوچک می دهند کمتر موفق هستند. دلیل این که مردم با جایزه کوچک ترغیب به انجام کاری می شوند. این است که خودشان به آن کار ترغیب شده اند. مشتری برای جایزه بزرگ این کار را می کند این کار را به خاطر جایزه انجام داده است. دادن جایزه های بیشتر راهی برای ترغیب مردم برای استفاده از نام یک دوست است

مثال اول:

لیپورینگ، تنها تولیدکننده ماءالشعیر مالت در جزیره «ایسلی» است. کیفیت آن به قیمتش بستگی دارد؛ اما برای طرفداران آن، این قیمت واقعاً ارزش پرداخت کردن را دارد. این کارخانه یک انجمن به نام «دوستان لیپورینگ» دارد که طرفدارانش می‌توانند به آن بپیوندد که به‌صورت دوره‌ای، کارخانه از این دوستان نام سه یا چهارتا دوست را می‌پرسد تا برای آن‌ها یک بطری نوشیدنی کوچک ارسال کند. نتیجه این کار، باعث می‌شود تا تعداد افرادی که محصول را می‌شناسند افزایش پیدا کندو مجسمه کادو می‌گرفتند.

مثال دوم:

بانک‌ها می‌توانند ۱۰ هزار تومان به‌حساب دوستان مشتریانشان که معرفی می‌کنند بریزند در صورت تمایل برای آن‌ها حساب باز کند و بر اساس گردش و سرمایه‌گذاری که افراد جدید می‌کنند به معرف (مشتری که دوستان خود را معرفی کرده) یک جایزه یا تسهیلات بدهد. این عمل باعث جذب مشتری جدید می شود.

مثال سوم:

باشگاه‌های ورزشی به ازای آوردن دوست و ثبت‌نام ، یک هدیه رایگان یا تخفیف به هردوی آن‌ها بدهد.

مثال چهار:

اگر دوست خود را به هتل معرفی کردید و چند شب اقامت پیدا کرد مثلاً یک روز استفاده از امکانات هتل را برای هر دو رایگان کنید.

نکات مهم روش های جذب مشتری:

  • پیشنهاد شما باید چیزی باشد که دوست شما هم‌سود می‌برد و قدردانی می‌کند.
  • در بعضی مواقع جایزه معرفی کننده، تشکر دوست است. در این موارد معمولاً لازم نیست که چیزی به معرفی کننده ارائه بدهید.
  • بهتر است که جایزه به‌طور مستقیم به محصولات شرکتان ارتباط پیدا کند. با به عنوان مثال، یک نمونه یا دوره آزمایشی.
  • اگر شما به معرفی کننده جایزه می‌دهید، تلاش کنید که چیزی باشد که بتواند آن را با دوست خود تقسیم کند.

 

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید
نام خود را وارد نمایید