ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین مخاطب : مدیران عامل، واحدهای منابع انسانی شرکتها، متقاضیان شغل کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری، مدیران فروش، بازاریابی و خدمات پس از فروش

قسمت اول

نیاز به کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری (کارشناس CRM):

ضرورت یا …….؟


هفت سوال مهم درباره کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری (کارشناس CRM)

در شرکت هایی که شروع به اجرای سیستم مدیریت ارتباط با مشتری می کنند، هفت سوال مهم در خصوص کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری(کارشناس CRM) وجود دارد:

  1. آیا نیاز به کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری داریم؟ یا از همین کارشناسان موجود استفاده کنیم و آنها بخشی از وقت خود را به این کار اختصاص دهند؟
  2. این کارشناس چه شرایط احرازی باید داشته باشد؟ چه تحصیلات و مدرک تحصیلی باید داشته باشد؟
  3. این کارشناس چه وظایفی به عهده دارد؟ شرح شغل کارشناس مدیریت با مشتری چیست؟
  4. چه شایستگی ها و مهارت هایی باید داشته باشد؟
  5. زیر مجموعه چه واحدی باید فعالیت کند؟
  6. سازمان چه نفعی از وجود چنین شخصی میبرد؟
  7. چگونه باید باید کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری را توانمند کرد و آموزش داد؟

در ابتدا به سوال اول پاسخ دهیم:

  1. آیا نیاز به کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری (کارشناس CRM) داریم؟ یا از همین کارشناسان موجود استفاده کنیم و آنها بخشی از وقت خود را به این کار اختصاص دهند؟

اگر استقرار سیستم مدیریت ارتباط با مشتری به سه مرحله قبل از استقرار، در حین استقرار و بعد از استقرار تقسیم کنیم و شرکت به درستی بخواهد کار را شروع کند و نتیجه  موثری از ان بگیرد، حتما از یک مشاور استقرار مدیریت ارتباط با مشتری یا مشاور CRM استفاده خواهد کرد و قطعا لازم است همراه با این مشاور، کارشناسی نیز به انجام و پیگیری فعالیت های محوله بپردازد.

دقت کنید که یکی از مهمترین عوامل شکست پروژه های استقرار سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، عدم تخصیص منابع سازمانی و بخصوص منابع انسانی است. ممکن است عنوان شود یکی از کارشناسان فعلی که معمولاً از واحد فروش یا فناوری اطلاعات است عهده دار این کار شود، اما اگر این شخص یک فرد پرمشغله باشد، عملاً کارها پیش نخواهد رفت و این وضعیت به پای سیستم مدیریت ارتباط با مشتری نوشته خواهد شد.

اگر می خواهید کارها از مرحله پیش از استقرار به خوبی پیش رود، باید فردی حتی المقدور تمام وقت یا نیمه وقت به صورت شغل متمایز فعالیت های مربوط به سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را انجام دهد.  اگر از کارشناسان موجود استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که فرد مزبور حداقل نیمی از وقتش را به این کار اختصاص خواهد داد و حتماً لازم است این ماموریت رسماً توسط یکی از مدیران ارشد سازمان به وی ابلاغ شود. فرد بیرونی هم تابع همین شرایط است فقط باید اززمانی را صرف شناخت سازمان کند و بعد فعالیت های مربوط به مدیریت ارتباط با مشتری را شروع کند.

۲٫این کارشناس چه شرایط احرازی باید داشته باشد؟ چه تحصیلات و مدرک تحصیلی باید داشته باشد؟

مهندسان صنایع برای استخدام به عنوان کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری شرایط بهتری دارند. بدلیل تخصص آنها در تحلیل سیستم ها و داشتن نگرش فرایندی، سازگاری بهتری برای فعالیت های مدیریت ارتباط با مشتری عملیاتی و تحلیلی دارند. بهتر است این مهندسان با یکی از پلت فرمهای مشهور مانند سی ار ام داینامیکس مایکروسافت آشنا باشند.

گزینه بعدی مهندسان فناوری اطلاعات و کامپیوتر هستند. توان نرم افزاری آنها زیاد است. اما لازم است نگرش فرایندی و توان تحلیل سیستم را داشته باشند.

دانش آموختگان ام بی ای (MBA) ، مدیریت و سایر رشته های مهندسی  و علوم پایه که در مقطع ارشد صنابع یا مدیریت ویا مدیریت فناوری اطلاعات خوانده اند، می توانند نقش کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری (کارشناس CRM) را عهده دار شوند.

مدرک کارشناسی یا ارشد برای این شغل کافی است و اگر سازمان دارای مشاور با تجربه وسیستم مربیگری و یادگیری باشد، می تواند از داوطلبان دارای سابقه کار کم اما دارای انگیزه و توان یادگیری، هم بخوبی استفاده و آنها را مطابق نیازهای سازمان پرورش دهد. در غیر این صورت باید از کارشناسان دارای تجربه زیاد  استفاده کند که تعداد آنها بشدت محدود است و حقوق های بالایی هم لازم است به آنها پرداخت شود.

قسمت دوم ناز به کارشناس crm را با ما دنبال کنید.

 

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید
نام خود را وارد نمایید