ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین

از ضرر منفعت بسازید

روش های جذب مشتری قسمت دوازدهم


یکی از روش های جذب مشتری این است که از ضرر منفعت بسازید.

امروزه اغلب بازارها در وضعیت رقابت انحصاری قرار دارند. یعنی یک شرکت بزرگ بازار را کنترل و هدایت‌کننده است. وقتی شرکت‌ها با شرکت انحصاری رقابت می‌کنند ضرر می‌کنند چون بیشترین شبکه توزیع و سهم بازار و ازلحاظ مالی بیشترین هزینه را برای تبلیغات می‌کنند.

این به این معنی نیست که ما دیگر رقابت نکنیم و بازار را برای شرکت انحصاری رها کنیم شرکت‌های کوچک باید شبیه جودوکاران تاکتیکی رفتار کنند و قدرت را از رقبا بزرگ بگیرند و ضرر را به منفعت تبدیل کنند.

مثال:

وقتی شرکت کرایه ماشین «آویسی» در سال ۱۹۴۶ توسط وارن آویس تأسیس شد، شرکت فقط ۳ تا ماشین داشت. در ۱۹۵۳، دومین شرکت کرایه ماشین در آمریکا بعد از شرکت «هرتز» بود. به‌نوعی آویس نمی‌توانست به شرکت هرتز برسد، بنابراین در ۱۹۹۲ شرکت شعار زیر را منتشر کرد: «ما شماره دو هستیم، بنابراین بیشتر تلاش می‌کنیم» یک ضرر بارز را به یک سود تغییر داد.

این شعار در چند جنبه بسیار قدرتمند است.

  1. این احساس فوری را انتقال می‌دهد که آویس برای مشتری بیشتر از هرتز کار انجام خواهد داد.
  2. این حس را انتقال می‌دهد که هرتز، به‌عنوان شرکت انحصاری از بازار، راضی است و نمی‌خواهد کیفیت خود را ارتقا دهد.
  3. با کوچک شمردن مردم احساس همدردی.
  4. شاید از همه مهم‌تر، خیلی ساده و به‌یادماندنی است. شعار آویس یکی از مشهورترین شعارها در جهان است. امروزه این شرکت هنوز به شرکت هرتز نرسیده است، ولی به آن نزدیک است. اگر آویس به هرتز برسد، شعار فوق دیگر کاربرد نخواهد داشت و باید به دنبال شعاری جدید و به‌یادماندنی باشد.

نکته مهم از ضرر منفعت بسازید:

  • پیدا کنید از کجا دارید ضرر می‌کنید.
  • فکر کنید چطور ضرر را به سود تبدیل کنید
  • ایده را برای مردم جذاب کنید.

امروزه سازمان ها پی برده اند که افزایش رضایت مشتری منجر به حفظ بیشتر وی و سودآوری می شود. بسیاری سازمان ها در حال بازنگری استراتژی های سی آرام خود هستند تا راه هایی برای افزایش میزان حفظ مشتریان به عنوان روشی برای بهبود عملکرد کسب و کارشان پیدا کنند. 

پیشنهاد ما به شما مقاله ارائه یک چارچوب برای حفظ مشتری را مطالعه کنید.

 

2 نظر

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید
نام خود را وارد نمایید