۳۰ بهمن ۱۳۹۸
داده کاوی چیست؟ (datamining)

داده‌کاوی (Data Mining) چیست؟

داده‌کاوی چیست؟


 در این مقاله قصد داریم به موضوع داده‌کاوی و اهمیت آن در تحلیل کسب و کار بپردازیم.

پیشرفت­های صورت گرفته در حوزه فناوری اطلاعات، امکان جمع ­آوری داده ­های مشتریان را برای کسب­ وکارها فراهم نموده است. اما آنچه که مسلم است این است که داده‌های مشتریان به‌صورت خام نه‌تنها هیچ منفعتی برای کسب‌وکارها ندارد، بلکه برای جمع ­آوری و ذخیره این حجم از داده­ها هزینه و وقت زیادی صرف می‌شود؛ بنابراین آنچه ضرورت دارد این است که کسب و کارها باید نگاه و تفکری تحلیلی به داده‌های مشتریان خود داشته باشند.

بنابراین کسب‌وکارها باید بتوانند یک مدل و الگوی قابل‌فهم از داده‌های مشتریان خود به دست آورند. مدل و الگویی که فراتر از داده ­­های خام باشد و بتوان از طریق آن، حجم زیاد داده ­های مشتریان را خلاصه و آن را به‌صورت دانش استخراج نمود.

در ادامه یکی از متداول‌ترین تعاریف داده‌کاوی را برای شما ارائه می‌کنیم. اگر به این تعریف توجه کنید، مشاهده خواهید کرد که تعریف datamining هم بیانگر این موضوع است که افزایش حجم داده‌های در دسترس از مشتریان یکی از دلایل استفاده از datamining در تحلیل داده‌های مشتریان است. همچنین استفاده از تکنیک‌های داده‌کاوی یکی از راه‌هایی است که کسب‌وکارها می‌توانند برای تصمیم‌گیری‌های مهم استراتژیک، بهینه‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار و دستیابی به سطوح بالاتر بهره‌وری استفاده کنند.

تعریف داده‌کاوی

datamining به استخراج الگوها و قواعد سودمند از مجموعه داده‌هایی با حجم زیاد اشاره دارد،‌ فرآیند داده‌کاوی شامل شناسایی مسائل کسب و کار و هدف داده‌کاوی دستیابی به نتایج مهم برای تصمیم‌گیری های مهم استراتژیک می‌باشد

تحلیل داده‌های مشتران فرآیندی است جهت تبدیل داده‌های مشتری به بینش و تصمیم‌ گیری بهتر و ازاین‌رو دارایی مهمی برای رشد و بهبود کسب‌وکارها محسوب می­شود

داده‌کاوی چیست؟

داده کاوی و تحلیل‌های پیش‌بینانه منافع و مزایای زیادی را برای کسب و کارها به همراه خواهد داشت.

یک کسب و کار تنها با تحلیل‌های پیش بینانه است که می‌تواند مشتریان بالقوه‌ی خود را که قصد خرید یک  محصول خاص را دارند تشخیص دهد. با تحلیل پیش‌بینانه می‌توانید تشخیص دهید که مشتریان شما چه می‌خواهند؟ ​چرا یک محصول خاص را می‌خواهند؟ ​و اصلاً مشتریان چگونه تصمیم خرید خود را می‌گیرند؟ ​با استفاده از داده کاوی و تحلیل های پیش بینانه شما می توانید در این بازار بزرگ هدف، مشتریان ایده‏آل و ارزشمند خود را شناسایی کنید و وقت و منابع کسب‌وکارتان را بیشتر صرف مشتریان ارزشمند خود نمایید.

با استفاده از داده‌کاوی است که شما می‌توانید پیش‌بینی کنید که آیا مشتریان فعلی شما در آینده هم مشتریان شما خواهند بود؟ آیا اگر محصول جدیدی را به آن‌ها پیشنهاد دهید، پیشنهاد شما را می‌پذیرند؟ آیا خرید خود را تکرار می‌کنند؟

با استفاده از داده‌ کاوی است که می‌توانید پیش از ریزش مشتری این موضوع را پیش‌بینی کنید که کدام مشتری را در آینده از دست خواهید داد. می‌توانید تشخیص دهید که بهتر است کدام مشتری را در کمپین‌های بازاریابی شرکت دهید، می‌توانید تشخیص دهید که مشتری کدام گروه محصولات را باهم خریداری می‌کند و به هر مشتری پیشنهادهای سفارشی ارائه کنید و مواردی از این قبیل ….

بنابراین می‌توان گفت که توان تحلیل داده­ ها، کلید ایجاد یک مزیت رقابتی برای کسب و کار شماست.

داده‌کاوی چیست؟

 داده ­های مشتری گنجی پنهان است که از طلا نیز با ارزش‌تر است و یکی از متداول­ترین ابزارهای استخراج گنج پنهان اطلاعات مشتریان داده­ کاوی است. 

از کتاب گنج پنهان (چگونه شرکت‌ها به کمک داده‌ کاوی اطلاعات مشتریان، فروش خود را افزایش می‌دهند) نویسندگان: دکتر فرشید عبدی، شقایق ابوالمکارم

خرید کتاب کلیک کنید

]با “مُدام آکادمی” ، به دنیای وسیع یادگیری اصول مدیریت ارتباط با مشتری و کاربرد داده کاوی وارد شوید و آن را درست بیاموزید.

درباره شقایق ابوالمکارم

دکترا مهندسی صنایع، متخصص داده کاوی با بیش از پنج سال سابقه مشاوره، تدریس و پژوهش در این حوزه است. تا کنون دوره های متععد داده کاوی را در دانشگاه های مختلفی نظیر دانشگاه تهران ،دانشگاه آزاد تهران جنوب و دانشگاه علوم و تحقیقات برگزار نموده است. همچنین طی دوره های آموزشی متعدد به تدریس داده کاوی در مرکز دانش مدیریت ارتباط با مشتری(مُدام) پرداخته و پروژه های داده‌کاوی اطلاعات مشتریان را انجام داده است.

مقاله پیشنهادی

داده‌کاوی از کجا آمد و به کجا میرود

داده‌کاوی از کجا آمد و به کجا میرود ؟

داده‌کاوی : به مجموعه‌ای از مراحل قابل انجام بر اساس داده‌های پیچیده و کلان، با هدف کشف الگوهایی که با چشم مسلح دیده نمیشوند و نیازمند تحلیل میباشند، گفته میشود. داده‌کاوی بسیار به شناخت مشتری شما کمک میکند و در نهایت منتج به سود سازمان می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *