۶ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / حفظ مشتری / سودمندی مشتری (مسیر عصبی ذهن مشتری)
سودمندی مشتری (مسیر عصبی ذهن مشتری)

سودمندی مشتری (مسیر عصبی ذهن مشتری)

خلاصه جلسه سودمندی مشتری (مسیر عصبی ذهن مشتری)


مسیر عصبی ذهن مشتری  :

درباره سودمندی مشتری و اینکه چطور می‌توانیم با رساندن سودهای جانبی، فروش هوشمندی را تجربه کنیم صحبت می‌کنیم.

مسیر عصبی به ارتباط سلول‌های مغزی به همدیگه گفته می‌شود.

مغز ما میلیاردها سلول عصبی دارند که به هرکدوم از آنها یک نرون گفته می‌شود. و به ارتباطی که بین این سلول‌ها شکل می‌گیرد، مسیر عصبی می گوییم.

وقتی رفتار یا مطلبی در ذهن ما حفظمی شود و کم کم تبدیل به ناخودآگاه ذهنمان می‌شود، در واقع یک مسیر عصبی شکل گرفته و هر چه بیشتر مطالب درذهنمان مرور می‌شود، آن مسیر عصبی قوی‌تر می‌شود.

با هر بار دیدن یک اتفاق، خواندن مطلب، انجام رفتار، گفتن و … در ذهنمان یک مسیر عصبی شکل می‌گیرد که اگر برای چندبار آن را تکرار کنیم، می‌توانیم مسیر را قوی‌تر کنیم، تا جایی که این مسیر عصبی تا آخرعمر در مغزمان باقی بماند.

بعضی از کارهایی که ما در زندگی انجام می‌دهیم، غریزی است. مثل نفس کشیدن. که مسیر عصبی این رفتارهای ناخودآگاه و غریزی، قبل از تولد ما در ذهنمان شکل گرفته است.

اما بسیاری از رفتارهای انسان براساس یادگیری است. مثل دوچرخه سواری، شنا کردن، رانندگی کردن، حل کردن مسائل ریاضی یا درک موسیقی.

ساخت مسیر عصبی:

تا اینجا دیدیم که برای شکل گرفتن یک مسیر عصبی در مغز ما، تکرار چندباره لازم است. حال سؤال اساسی این است که چطور می‌شود که یک اتفاق خیلی خوب یا بد، فقط با یک بار، تا ابد در زهنمان باقی می‌ماند. شکل گیری مسیر عصبی در مغز، به شدت به میزان تاثیری که ما از یک اتفاق می‌گیریم، وابسته است.

اگر تأثیر ناگهانی و شدید باشد به مانند این است که یک اتفاق ساده، چندبار برایمان تکرار شده باشد. اکثر انسان‌ها دوچرخه سواری را زمانی یادمیگیرند که با دوچرخه زمین می‌خورند. و در آن لحظه به دلیل شوک وارده به مغز به یک باره مسیر عصبی دوچرخه سواری در مغز تکمیل می‌شود.

مسیر عصبی ذهن مشتری:

حالا که با مسیر عصبی و چگونگی شکل گیری آن در مغزمان آشنا شدیم، باید از آن برای ساخت مسیر عصبی در ذهن مشتریانمان استفاده کنیم. ساده‌ترین شکل ایجاد مسیر عصبی خرید مشتری، فروش در شادترین لحظات زندگی و یا فروش خوب در بدترین لحظات زندگی آنها است. زیرا در این لحظات، می‌توان با ایجاد یک حس خوب در ذهن مشتری، شوک لازم برای ساخت مسیر عصبی را بسازیم. اما همیشه موقعیت فروش به این شکل را نداریم. مخصوصاً اینکه ما هنوز بازاریابی درستی انجام نداده باشیم.

تبلیغات همه جانبه:

 موقعیت دیگری که می‌توان مسیر عصبی را در ذهن مشتری ساخت، تبلیغات وسیع و همه جانبه در کل بازار است. مثل تولید کنندگان مواد غذایی، مواد شوینده و … که با تبلیغات فراوان، ذهن مشتری را عادت به خرید محصولاتشان می‌دهند.

یا مثل کمپین‌های اینترنتی که سعی می‌کنند با نمایش تعداد زیادی بنرهای تبلیغاتی در سایت‌های فراوان، مسیر عصبی را در ذهن مشتری بسازند.

نوع دیگر تبلیغات ویروسی است. معمولاً زمانی که از اطرافیانمان درباره یک محصول مطلبی می‌شنویم، بیشتر اعتماد می‌کنیم. چون فکر می‌کنیم که شخص مقابل، نفعی از فروش محصول یا خدمات به ما نمی‌برد. پس در یک حالت آرام و در حس اعتماد، مطلبی را می‌شنویم که برایمان مفید است. پس مغز ما آماده پذیرش مسیر عصبی است.

اما همه داستان‌های مسیر عصبی به این مقاله محدود، خلاصه نمی‌شود. ولی اگر بدانیم که در چه مواقعی و با چه شرایطی می‌توانیم مسیر عصبی لازم را در ذهن مشتری ایجاد کنیم، می‌توانیم بازاریابی، تبلیغات و فروش موفق‌تری داشته باشیم.

قسمت دوم سود مندی مشتری (ایجاد سرگرمی)  را با مدام دنبال کنید.

باید سرگرمی ایجاد کنیم که باعث خرید بیشتر از ما شود هر سرگرمی باید با نوع محصول و شخصیت خریداران آن سازگار باشد تا باعث افزایش فروش محصول شود.

منبع: کلاس دکتر محسن حسنی

درباره محدثه کلهر

مقاله پیشنهادی

هفت استراتژی برای حفظ مشتری

۷ استراتژی برای حفظ مشتری

در مدیریت ارتباط با مشتری استفاده از استراتژی‌های حفظ مشتری توصیه می‌شود. این استراتژی‌ها هم جلوی ریزش را می‌گیرند و هم منجر به وفاداری می‌شوند. به‌کارگیری این استراتژی‌ها ساده و کم‌هزینه است، شاید اصلاً هزینه‌ای هم نداشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *