طراحی پیشنهاد ارزش

value proposition1

بوم پیشنهاد ارزش (Value Proposition Canvas)شرکت به مشتریان چیست؟

بوم پیشنهاد ارزش ابزاری است که کمک می کند تا مطمئن شویم محصولات و خدمات به درستی با نیازهای و ارزشهای مشتری متناسب باشند و جایگاه درستی در بازار بدست آورند.

بوم پیشنهاد ارزش مشتری در ابتدا توسط دکتر آلکساندر استروالدر به عنوان چارچوبی برای تناسب بین محصول و بازار طراحی شد. این ابزار یک نگاه تفصیلی به دو بخش بوم مدل کسب و کار استروالدر بود یعنی بخش بندی مشتریان و پیشنهادهای ارزش.

بوم پیشنهاد ارزش وقتی استفاده می شود که نیاز به پالایش پیشنهادهای محصولات و خدمات موجود و یا تهیه پیشنهاد های جدید برای محصولات و خدمات جدید داشته باشید.

 

value proposition 2

بوم پیشنهاد ارزش دارای دو بخش اصلی است: پروفایل مشتری و پیشنهاد ارزش شرکت.

پروفایل یا پرونده مشتری

گنج ها(دستاوردها)- مزایای که مشتریان نیاز و انتظار دارند، چیزهایی که باعث خوشحالی مشتری می شوند و چیزهایی که احتمال پذیرش پیشنهاد ارزش را افزایش می دهند.

رنج ها(مشکلات)- احساسات و تجارب منفی و ریسک های که مشتری در حین انجام فعالیتهایش با آن روبرو می شود.

کارهای مشتری- وظایف کاری، اجتماعی و یا احساسی که مشتری باید انجام دهد. مشکلاتی که سعی در حل آن دارد و نیازهایی که درجستجوی ارضای آن هاست.

به ازای هر یک از بخشهای مشتری باید یک پروفایل مشتری آماده شود زیرا هر بخش کارها، رنج ها و گنج های متفاوتی دارد.

نقشه یا پیشنهاد ارزش

گنج آفرین ها– چطور محصولات و خدمات برای مشتری ارزش ایجاد می کنند و چطور ارائه محصولات و خدمات برای مشتری ارزش افزوده ایجاد می کند.

نوشداروها- توصیف نحوه کاهش آلام و مشکلات یعنی رنجهای مشتری توسط محصولات و خدمات

محصولات و خدمات– محصولات خدماتی که گنج آفرین و نوشدارو هستند و این که چگونه از ایجاد ارزش برای مشتری پشتیبانی می کنند.

دستیابی به تناسب بین پیشنهاد ارزش و پروفایل مشتری

بعد از این که فهرست گنج آفرینها، نوشداروها و محصولات و خدمات را تهیه کردیم، امتیاز ارزشی که هر محصول یا خدمت برای مشتری ایجاد می کند مشخص می شود و در طیفی از عالی برای تهیه توسط مشتری تا مورد نیاز مشتری دسته بندی می شود. هنگامی تناسب بوجود می آید محصولات و خدمات ارائه شده توسط بخشی از پیشنهاد ارزش به مهمترین رنجها و گنجهای ثبت شده در پروفایل مشتریان بپردازند.

تعیین پیشنهاد ارزش روی کاغذ اولین قدم است. گام بعدی تعیین اعتبار آن براساس میزان اهمیت برای مشتری و دریافت بازخور است. این آگاهیها به شما کمک می کند تا در پیشنهاد ارزش خود بازنگری کنید و به صورت مستمر آن را بهبود دهید.

ویدئوی زیر توضیحات بیشتری در خصوص بوم ارزش پیشنهادی ارائه می کند.

4/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید