ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید مخاطب : مدیران کسب‌وکار روش : هدیه دادن محصول منبع : 100 Great Marketing Ideas

افزایش جذب مشتری – قسمت اول

محصول اصلی را هدیه یا ارزان دهید


یکی از روش‌های افزایش جذب مشتری هدیه دادن همچین محصولاتی است که مشتری باید آن‌ها را به‌طور مستمر بخرند، شرکت‌ها با این روش وابستگی ایجاد می‌کنند، چون هدیه دادن همچین محصولاتی وابستگی خلق می‌کند و این‌یک روشی است که فروش سازمان‌ها، با آن بالا می‌رود .به‌طور مثال محصولات اصلی را ارزان بفروشید،اما قطعات یدکی آن را گران بفروشید.
این روش اصلاً به درد شرکت‌هایی که محصولاتشان وابستگی ایجاد نمی‌کند مورداستفاده قرار نمی‌گیرد .

مثال اول:

آنجا که کنترل قند خون برای بیماران دیابتی اساسی‌ترین بخش درمان آن‌ها است، حمایت از بیماران دیابتی با یک شرکت خارجی ، این دستگاه به کشور وارد و نمایشان افراد دیابتی توزیع شد. همراه با این دستگاه ، ۱۲نوار قند خون نیز در اختیار بیماران قرار گرفت و بعد از تمام شدن آن ۱۲ نوار مشتریان مجبور هستند بسته‌های نوار را تهیه کنند و درآمد خود را از فروش بسته‌های نوار به دست می‌آورند.

مثال دوم:

هنگامی‌که آقای ژیلت ریش‌تراش خود را ابداع کرد فروشنده کارخانه ساخت سر بطری بود. وقتی ریش‌تراش قدیمی او کهنه‌شده بود که قابل تیز کردن نبود ایده تولید ریش‌تراش یک‌بارمصرف به ذهن او خطور کرد. هزاران ریش‌تراش خود را به‌صورت کامل به همراه تیغ به مردم هدیه داد به این امید که مردم از ریش‌تراش قدیمی خود رو برگردانند و بعد از مصرف ریش‌تراش یک‌بارمصرف، احتیاج به تیغ پیدا کنند به‌این‌ترتیب ژیلت یک بازار موردی با محدودیت ظرفیت هدیه ریش‌تراش خلق کرد.
بعد از جذب مشتری جدید، ریش‌تراش‌ها را نزدیک یا حتی کمتر از قیمت تمام‌شده می‌فروخت اما شرکت تیغ‌های یدکی را باقیمت بالا می‌فروخت و درآمد خود را از ز فروش تیغ‌های یدکی به دست می‌آورد که تولید آن‌ها تقریباً هزینه نداشت.

نکته مهم در مورد افزایش جذب مشتری:

  • محصولاتی را شناسایی کنید که در بلندمدت احتیاج به وسایل جانبی و قطعات یدکی داشته باشد.
  • بازار هدف مشخصی داشته باشید به افرادی که قصد خرید در آینده را ندارند امتیاز رایگان ندهید.
  • از در اختیار داشتن حقوق مالکیت معنوی قوی برای محصول خود مطمئن باشید (ثبت اختراع و …) تا هیچ‌کس نتواند باعرضه مواد مصرفی موردنیاز محصول هدیه داده‌شده وارد بازار شود

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید
نام خود را وارد نمایید