CRM در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی

CRM برای آرایشگاه ها و سالن های زیبایی

اگر شما صاحب یک سالن زیبایی یا یک آرایشگاه کوچک در ایران هستید، احتمالاً تاکنون اصطلاح CRM را هم نشنیده اید!

اما باید بدانید CRM یا همان مدیریت ارتباط با مشتری، با داشتن 40 میلیارد دلار درآمد و 16٪ رشد سالیانه در دنیا، برترین بازار نرم ­افزار در سطح جهان است که می­تواند حلال مشکلات بسیاری از کسب و کارها از جمله کسب و کار شما در سالن زیبایی باشد.

CRM موضوعی است که بسیاری از صاحبان مشاغل در سالهای گذشته درباره آن صحبت کرده اند، اگرچه برای مخاطبان مختلف دارای معانی متعددی است. معمولاً ذهنیت افراد در مورد CRM، یک نرم افزار یا اپلیکیشن است که کارمندان یک شرکت برای ردیابی مشتریان خود از آن استفاده می کنند تا با داشتن بینش در مورد فعالیت ها و نیازهای مشتریان، بهتر بتوانند مشتریان را مدیریت کنند.

ممکن است تصور کنید که CRM فقط برای کسب و کارهای بزرگ یا سازمان­های صنعتی مناسب است، ولی جالب است بدانید اکثر کسانی که در پیشرفته ترین کشورهای دنیا، در چنین  کسب و کاری مشغول فعالیت هستند، به نحو احسن از CRM و مزایای آن، استفاده می کنند، حال چه یک سالن زیبایی مشهور با برند شناخته شده باشند، چه یک آرایشگاه محلی در یکی از شهرهای کوچک!

امروزه با رشد و توسعه تکنولوژی و انقلاب دیجیتالی که در تمام عرصه ها اتفاق افتاده است، شرکت هایی که در حوزه CRM فعالیت می کنند، خدمات و نرم افزارهایی تولید کرده اند، که کاملا متناسب با کسب و کارهای کوچک، مانند سالن های زیبایی است تا بتوانند نیازهای خاص و منحصر به فرد چنین مشاغلی را برآورده سازند.

کسب و کار آرایشگاه و سالن های زیبایی

آرایشگری یکی از قدیمی‌ترین مشاغل جهان به شمار می‌رود و قدمت آن تقریباً به زمانی که انسان شانه و قیچی را اختراع کرد، می‌رسد. انسان موجودی است طالب زیبایی ها و زیبایی و آراستگی همیشه مورد توجه او بوده و هست. ظاهر افراد تاثیر زیادی در ارتباطات اجتماعی آنان دارد. پوشاندن عیب های موجود در صورت، یکی از دلایل اصلی اهمیت آرایش برای افراد است. آرایشگری مهارت و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد و رفع نواقص موجود می پردازد.

آرایش به معنی اضافه کردن و پیرایش به معنای کاستن است. بنابراین اغلب واژه ی آرایش برای خانم ها و پیرایش برای آقایان استفاده می شود. به گفته جراح پلاستیک دکتر «گون ارسون» همه زنان و مردان دوست دارند، در هر سنی زیبا و بی نقص به نظر برسند. انسان به لحاظ روانشناسی و احساسی، نیاز دارد زیبا دیده شود و به همین دلیل این موضوع ربطی به سن افراد نخواهد داشت. علاقه بشر به آراستگی و نظافت فردی و زیبا جلوه دادن خود، و اینکه امروزه تأثیر ظاهر هر کس که بیانگر نوع شخصیت اوست، باعث پیشرفت این هنر از دیرباز تاکنون شده است.

امروزه آرایشگری یکی از حرفه­ های پررونق می­باشد که در آن رقابت شدیدی در جریان است. این شغل گرچه یک کار ذوقی و هنری به حساب می­آید، اما به مثابه یک علم نیز تلقی می­شود، طوری که میزان درآمد آرایشگرها در کشورهای پیشرفته قابل محاسبه بوده و حتی برای آن، مبلغ هم تعیین می­شود.

طبق گزارش، به طور مثال در آمریکا متوسط درآمد این شغل ساعتی 10 دلار و 82 سنت است و طبق آمار سال 2013، درآمد سالانه آرایشگران در آمریکا 23 هزار و 150 دلار یا در استرالیا 31 هزار و 200 دلار است. در انگلستان متوسط درآمد سالانه این شغل، برای افراد آموزش دیده بین 21 هزار و 500 تا 30 هزار و 500 دلار و برای افراد بسیار متخصص بسته به نوع کار و محل سالن خود 46 هزار دلار یا بیشتر تعیین می­شود، اما در ایران چنین محاسباتی صورت نمی­گیرد تا جایی که حتی برخی آرایشگران از متوسط سالانه درآمدشان اطلاعی ندارند

مشکلات و مسائل رایج در سالن های زیبایی

قبل از اینکه در مورد ویژگی هایی صحبت کنیم که استفاده از CRM، را برای هر کسب و کار کوچک و محلی مانند سالن زیبایی (از جمله سالن های مو، آرایشگاه ها، سالن های ماساژ و …) ضروری می سازد، اجازه دهید در مورد موضوعات اصلی مشاغل کوچک، در روابط با مشتریان صحبت کنیم، مشکلات و موضوعاتی که CRM می تواند آنها را حل کند. مسائل و مشکلاتی که برای آرایشگاه ها و سالن های زیبایی وجود دارد، عمدتا شامل این موارد است:

 1. آرایشگاهها و سالن های زیبایی معمولا نمی دانند مشتریان آنها چه کسانی هستند، البته به جز تعداد کمی از آنها که خیلی منظم و طبق برنامه عمل می کنند.
 2. آرایشگاه­ها و سالن های زیبایی در جمع آوری اطلاعات تماس مشتریان و تاریخچه ارتباطات و سوابق کارهایی که برای مشتریان انجام داده اند، دچار مشکل هستند.
 3. آرایشگاهها و سالن های زیبایی برای تقسیم بندی مشتریان در دسته های مناسب، مشکل دارند. لذا نمی توانند فعالیتهای لازم و موثر بازاریابی را برای هر گروه مشتریان انجام دهند.
 4. مهمتر از همه اینها، صاحبان آرایشگاهها و سالن های زیبایی، از پرمشغله ترین افراد جهان هستند و وقت کافی ندارند تا با استفاده از یک سیستم پیچیده بتوانند روابط با مشتریانشان را مدیریت کنند.

استفاده از CRM برای حل مشکلات سالن زیبایی

فروش، دوران مختلفی را گذارنده است. در ابتدا تعدد مشتریان و محدود بودن عرضه کنندگان، عملاً نیاز به داشتن اطلاعات مشتری و کسب رضایت او را بی معنی می کرد. مشتری باید در صف می ایستاد و به هر قیمت و شرایطی که فروشنده اعلام می‏کرد و هر زمان تحویل یا تاخیری که به او تحمیل می شد، کالا یا خدمات را دریافت می‏کرد. در مرحله بعد، باز هم توجه به اطلاعات و عملیات مشتریان اهمیتی نداشت، چون به کمک تبلیغات می‏شد مشتری را از دست رقبا درآورد و هر شرکتی که بیشتر خرج تبلیغات می‏کرد، موفق­تر بود. اما بیش از یک دهه است که ورق برگشته و شرکت­ها در جستجوی مشتری و حفظ آن هستند. تنوع تولید‏کنندگان و دسترسی جهانی و سریع به اطلاعات و بازخوردهای کاری آنها، به مشتریان در انتخاب و خرید، قدرت برتر داده است.

در این شرایط هر اشتباه در عملیات، از دست دادن هر فرصت فروش و ریزش هر مشتریِ خوب، به دلیل نارضایتی، مهلک است و بخشی مهمی از درآمد مادام العمر یک کسب و کار را از بین می برد.

CRM یک رویکرد مدیریتی است که سازمان‌ها را قادر می‌سازد، با مدیریت روابط با مشتریان، سودآورترین آن‌ها را شناسایی و جذب کرده و بیشتر حفظ نماید. CRM می تواند برای شما امکانات زیر را فراهم کند:

 • در اختیار داشتن پروفایل مشتریان
 • آگاهی از میزان سودآوری هر مشتری
 • تقسیم بندی مشتریان
 • شناختن مشتریان مهم و سودآور
 • تاریخچه و سوابق مراجعات مشتریان به شما
 • فعال کردن کمپین های بازاریابی خودکار
 • ارسال پیام های بازاریابی به موقع و هدفمند

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدیریت ارتباط مشتریان، توصیه می کنیم کتاب راهنمای مدیریت ارتباط با مشتری را مطالعه کنید.

جهت تهیه نسخه چاپی و صوتی کتاب اینجا را کلیک کنید.

چرا مدیریت پایگاه داده مشتریان اهمیت دارد؟

اگر اخیراً یک سالن زیبایی را افتتاح کرده اید، احتمالاً متوجه شده اید که جنبه های بسیاری وجود دارد که باید به  آنها توجه کرد. در آینده نیز با چالش های بسیاری روبرو خواهید شد. برای شروع ، بهتر است برای یک برنامه ای سرمایه گذاری کنید که بتواند به شما در پیگیری مشتریان کمک کند. روش قدیمی و کلاسیک و روندی که از قدیم در همه آرایشگاه ها و سالن های زیبایی وجود داشته و دارد، این است که:

شما چندین مشتری دارید که با سالن شما تماس می گیرند، و همه برای سریع ترین زمان ممکن و نهایت تا هفته بعد، خواستار قرار ملاقات هستند و شما این قرارها را در یک دفترچه یاداشت می کنید. حال فرض کنید به هر دلیلی این دفترچه را از دست می دهید (گم می کنید، جا می­گذارید و…)، زمانی که روز موعود فرا میرسد، شما هیچ ایده ای ندارید که مشتری چه ساعتی باید بیاید و چه کاری قرار است برایش انجام دهید!

مدیریت پایگاه داده مشتریان اهمیت دارد

این زمانی است که یک برنامه رزرو آنلاین برای صرفه جویی در وقت شما مفید خواهد بود. شما تمام قرارهای ملاقات خود را در برنامه ثبت کرده اید، و این بدین معنی است که همه کارمندان شما هر زمان که بخواهند به آنها دسترسی دارند. قطعا اداره کردن مشتریان با این روش آسانتر است، زیرا از لیست های کاغذی، دفاتر مختلف و یا برگه های پخش شده، خلاص می شوید و حتی می توانید با نگه داشتن سابقه ای از قرار ملاقات های خود با مشتری و درک آنچه که هنگام ورود به سالن زیبایی بیشترین علاقه را به آن دارند، پروفایلی برای مشتریانتان ایجاد کنید. از این طریق مشتریان کلیدی خود را نیز شناسایی کنید.

آگاهی از موجودی محصولات

ما در عصر سرعت و پیشرفت های تکنولوژیک زندگی می کنیم، پس چرا از مزایای بزرگی که تکنولوژی برای سالن زیبایی شما را به ارمغان آورده، استفاده نکنیم؟

شما می توانید در یک برنامه ای سرمایه گذاری کنید که برای مثال به شما کمک کند موجودی محصولات خود را ثبت کنید. اینکه ندانید چه تعداد شامپو یا چه نوع رنگ موهایی موجود دارید، موضوع ناگوار و ناامید کننده ای به نظر می رسد. اما اگر بتوانید این موضوعات را در جایی ثبت کنید، به گونه ای که هر لحظه از آخرین موجودی محصولات خود باخبر شوید، دیگر نیازی نیست کسی را به قسمت ذخیره سازی بفرستید تا همه محصولات را بشمارد و همه چیز را روی یک تکه کاغذ بنویسید. به سادگی می توانید برنامه خود را مرور کرده و هر زمان لازم باشد آن را به روز کنید. در این صورت شما تأثیر خوبی بر روی مشتریانتان خواهید گذاشت، زیرا آنها شما را به عنوان یک سالن زیبایی سازمان یافته و حرفه ای می بینند و قطعا شما را به آشنایان و دوستانشان معرفی میکنند. در نتیجه، علاوه بر اینکه کار شما راحت تر می شود، مشتریانتان برای شما بازاریابی هم خواهند کرد!

استفاده از ابزارهای مناسب بازاریابی برون مرزی

ه گفته کارشناسان ، یک راه بسیار خوب برای تقویت روابط با مشتری، ارسال پیام های تبلیغاتی و آکهی های شخصی شده و متناسب با هر مشتری، برای آنهاست. اگر تصمیم به استفاده از ایمیل یا پیام کوتاه دارید، اطمینان حاصل کنید که در پیام، لوگوی سالن زیبایی خود و یک پیام شخصی برای مشتری درج شده باشد.

به گفته کارشناسان، این فعالیت ها، دقیقاً همان چیزی است که شما برای راه حل CRM برای سالن زیبایی خود نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه یک نرم افزار CRM می تواند برای شما به ارمغان بیاورد، توصیه می کنیم، کتاب صوتی 20 معجزه نرم افزار CRM را گوش فرا دهید.

جهت تهیه این کتاب صوتی، اینجا را کلیک کنید

نرم افزار مناسب CRM برای سالن های زیبایی و آرایشگاه ها

در حال حاضر شرکت­هایی هستند که ادعا می­کنند CRM مناسب برای کسب و کارهای کوچک را ساخته­اند، اما در واقع بسیاری از آنها برای “کسب و کارهای کوچک و متوسط” طراحی شده اند. کسب و کارهای متوسط، ​​دارای بیش از 100 نفر کارمند هستند که این امر باعث می شود CRM آنها واقعاً برای آرایشگاه­ها و سالن های زیبایی مناسب نباشد.

پیش از اینکه هزینه کنید و یک نرم افزار CRM خریداری کنید، اگر می خواهید بدانید چگونه CRM می تواند به کسب و کار شما کمک کند، هم اکنون از اولین جلسه مشاوره انلاین CRM مُدام، با ۵۰% تخفیف استفاده کنید.

کد تخفیف را یادداشت کنید:crmcnslt

مشاوره آنلاین CRM

انتخاب نرم افزار که با شرایط کسب و کار شما تناسب داشته باشد، خیلی مهم است. اگر میخواهید نرم افزار CRM  مناسب برای آرایشگاه و سالن زیبایی را انتخاب کنید تا تاثیر آن را بر فروش و عملکردتان ببینید، توجه به چند نکته ضروری است:

1. بهترین CRM برای آرایشگاه ها و سالن های زیبایی، باید متناسب با بودجه این مشاغل باشد.

اگر شما یک سالن دار یا آرایشگر یک سالن کوچک هستید، بدیهی است که نمی توانید میلیون ها تومان برای یک سیستم CRM که برای شرکتهای غول پیکر ساخته شده، پرداخت کنید.

2. بهترین CRM برای کسب و کار شما، باید مقرون به صرفه باشد و مزایای فوری برای شما ایجاد کند.

سیستم­های CRM که برای کسب و کارهای بزرگ با سرمایه و بودجه بازاریابی بی پایان ساخته شده اند، معمولا دارای ساختارهای پیچیده ای هستند. یک CRM مناسب برای شما باید از پایه و اساس با درک صحیح نیازهای خاص و محدودیت های بودجه ای شما ساخته شود، نه اینکه یک نسخه کپی شده از CRM شرکتهای بزرگ باشد.

3. بهترین CRM برای آرایشگاه ها و سالن های زیبایی باید ساده باشد.

CRM های سطح سازمانی معمولاً به یک یا چند کارمند تمام وقت نیاز دارند که تنها کار آنها، مدیریت نرم افزار و تفسیر داده ها برای تیم های بازاریابی و مدیریت مشتریان شرکت است.

اما آیا این چیزی است که صاحب یک آرایشگاه کوچک، وقت و منابع لازم برای انجام آن را داشته باشد؟!

قطعا نه. از این گذشته، حتی بسیاری از CRM هایی که برای کسب و کارهای کوچک ساخته شده اند، نیاز دارند که شما هر هفته ساعت ها وقت صرف جمع آوری اطلاعات ایمیل، ورود آدرس مشتریان و سایر داده های مرتبط و مدیریت کمپین های بازاریابی وفاداری کنید. صاحبان سالن ها و آرایشگاههای شلوغ، نیاز به راه حل هایی دارند که کسب و کار آنها را ساده تر کند، نه چیزی که باعث شود محدودیت زمانی آنها، بدتر هم بشود.

بهترین CRM برای آرایشگاه ها و سالن های زیبایی باید بیشتر کارها را به صورت خودکار انجام دهد تا در اتلاف زمان صرفه جویی کند. واضح است که هر راه حل نرم افزاری که نیاز به زمان و تلاش زیادی داشته باشد، به سادگی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

4. بهترین CRM برای آرایشگاه ها و سالن های زیبایی، باید اطلاعات مفید را جمع آوری کند.

مشکل اصلی کسب و کارهای کوچک در مدیریت ارتباط با مشتری، این است که آنها به اندازه کافی در مورد مشتریان خود اطلاعات ندارند. شرکت های بزرگ از سیستم های چند میلیونی و فرآیندهای فروش استفاده می کنند که به آنها امکان جمع آوری اطلاعات مشتریان، شامل نام، اطلاعات تماس، اطلاعات کارت اعتباری، آدرس ایمیل و موارد دیگر را می دهد. اما آرایشگاه ها و سالن های زیبایی، فقط ممکن است تعدادی از مشتریان دائمی خود را بشناسند و راهی برای جمع آوری، سازماندهی و به روز رسانی اطلاعات مشتریان خود ندارند.

این همان جایی است که یک سیستم CRM می تواند در حل آن، به شما کمک کند. هنگامی که یک مشتری به سالن یا آرایشگاه شما مراجعه می کند، به راحتی می توانید در سیستم CRM، مشخصات مشتری را ایجاد یا به روزرسانی کنید، و یک بانک اطلاعاتی اختصاصی  و کامل از مشتریان خود تهیه کنید.

CRM در آرایشگاه ها

این موضوع، دو مزیت عمده برای شما ایجاد می کند:

 • اول اینکه، شما یک لیست جامع از مشتریان به دست می آورید که در طولانی مدت، می توانید از آن استفاده بهتری کنید.
 • دوم اینکه ابزارهای CRM مانند بازاریابی با ایمیل، شما را قادر می سازد تا به راحتی بتوانید مشتریان را تشویق کنید که مجددا به شما مراجعه کنند.

بنابراین اگر قصد دارید از یک آرایشگاه کوچک به یک سالن زیبایی بزرگ و معروف ارتقاء پیدا کنید، به طور جدی به CRM فکر کنید!

بازاریابی ایمیل، یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی برای مشاغل کوچک است.

اجرای CRM

متأسفانه به دلیل این که در بسیاری از موارد، سطح دانش مدیریت ارتباط با مشتری، فقط به استفاده از یک نرم افزار CRM تنزل پیدا می کند و حتی همین نرم افزار نیز به درستی مورد استفاده قرار نمی گیرد، لذا مطابق آمار جهانی بیش از ۶۰% پروژهای CRM شکست می خورند. فرآیند اجرای موفقیت آمیز CRM، یکی از سخت ترین وظایفی است که کسب و کارهایی که می‏خواهند مدرن و کارآمد شوند، با آن روبرو هستند. خوشبختانه می توانیم از اصول و قواعد آزموده شده و الگو برداری از بهترین شیوه ها برای استقرار CRM استفاده کنیم که در صورت پیروی از آنها، می توان از هر مشکل فاجعه باری اجتناب کرد. مطالعه دقیق و انتخاب یک مشاور مناسب می تواند به شما کمک کند تا با یادگیری صحیح و استقرار اثربخش CRM نه تنها از مزایای عملیاتی آن، نظیر افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان، تعریف و پیگیری دقیق فعالیت­ ها و بهبود تصمیم گیری و در نهایت بهبود فروش، استفاده کنید، بلکه سیستم های بازاریابی و فروش و خدماتتان را مدرن کنید تا به سودآوری پایدار برسید.

انتخاب یک مشاور مناسب به شما کمک می­کند تا با یادگیری صحیح و استقرار اثربخش CRM از مزایایی نظیر افزایش نرخ تبدیل، تعریف و پیگیری دقیق فعالیت­ها و بهبود تصمیم گیری و در نهایت بهبود فروش، استفاده کنید، ضمنا می توانید سیستم های بازاریابی و فروش و خدماتتان را مدرن کنید تا به سودآوری پایدار برسید.

اگر ویژگی هایی که در مورد CRM مطرح شد، می تواند در کسب و کار شما تغییری ایجاد کند و آن را بهبود بخشد، پس به صورت جدی به آن فکر کنید. فقط به یاد داشته باشید که انجام این فرآیند کار سختی است، اما اگر در مورد کسب و کار خودتان به درستی برنامه ریزی کنید، مطمئن باشید که نتایج مطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

روشهایی برای رشد موثر کسب و کار در سالن زیبایی

بسیاری از صاحبان سالن های زیبایی، سالن خود را به خوبی اداره می کنند، اما اگر زمان لازم را برای سرمایه گذاری در تکنیک های کسب و کار داشته باشند، سالن آنها می­تواند بسیار بهتر از قبل عمل کند. در ادامه 7 روش کاربردی برای رشد مؤثر کسب و کار شما و افزایش فروش موفق در سالن زیبایی ارائه شده است.

1. از طریق برنامه های تشویقی، مشتریان بیشتری را جذب کنید.

یک برنامه تشویقی ایجاد کنید. حتی نمایندگی های اتومبیل چنین برنامه هایی را انجام می دهند، پس شما هم می توانید. به مشتریان فعلی این فرصت را بدهید که در ازای آوردن دوستان، خانواده و حتی غریبه ها به سالن شما، پاداش کسب کنند.

هدایا، مسابقات و هشتگ های تجاری همه راه های شگفت انگیزی در شبکه های اجتماعی هستند. یک پکیج از محصولات و یا یک خدمت کوچک رایگان ارائه دهید و میزبان رسانه‌های اجتماعی باشید. از متقاضیان بخواهید تا دو دوست خود را تگ کنند، پست شما را در صفحه خود قرار دهند و از هشتگ مخصوص شما استفاده کنند. این سریعترین راه برای ارسال این پیام به مخاطبان است که نه تنها سالن زیبایی شما، مکانی عالی برای پیشبرد زیبایی و سلامتی است، بلکه نشان می دهد شما دارای مشتریانی کاملا راضی و خرسند نیز هستید که حاضرند شما را به دوستان خود نیز معرفی کنند. بدین منظور و جهت از بین بردن ترس مشتریان از عدم آشنایی با شما و کارتان می‌توانید تخفیف‌هایی را به مشتریان جدید ارائه دهید.

2. مشتریان مختلفی از جمله کودکان را هدف قرار دهید.

بخشی از سالن خود را فقط به کودکان اختصاص دهید. این کار سبب می شود علاوه بر این که استرس مادرانی را که مشغول استفاده از خدمات سالن شما هستند، کاهش می دهد، بلکه این فرصت را برای شما ایجاد می کند که بتوانید موهای کودک را نیز کوتاه کنید. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بخش مخصوص کودکان در سالن، نباید در معرض دید مشتری های معمولی شما باشد و موجب ناراحتی و آزار آنها شود.

3. به دنبال فرصت های منحصر به فرد برای بازاریابی باشید.

امروزه بازاریابی مانند سالیان گذشته که تنها رسانه‌های اجتماعی، تلویزیون، روزنامه‌ها و مجلات وجود داشتند، سخت نیست. رسانه‌های اجتماعی به قدری گسترش و توسعه یافته‌اند که هر کسی در هر زمینه ای به راحتی می‌تواند برای کسب و کار خود رسانه‌ی اجتماعی شخصی داشته باشد.

برای تبلیغات سالن زیبایی خود حتماً از کانال‌های تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی مانند، اینستاگرام، تلگرام، فیس بوک و … استفاده کنید. برای اعضای تبلیغات سالن زیبایی رسانه‌های اجتماعی خود کمپین‌های تبلیغاتی، کدهای تخفیف، شرایط عضویت ویژه و غیره در نظر بگیرید. و بدین ترتیب از طریق بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مشتریان را به سالن زیبایی خود جذب کنید.

به فالوئرهای خود در شبکه های اجتماعی دقت کنید و ببینید کدامشان تا به حال با شما قرار ملاقات گذاشته و کدامشان هنوز رزروی نکرده است و به کسانی که هنوز به سراغ شما نیامده اند، بپردازید! به آنها پیام بدهید و برای تقویت بیشتر تبلیغات خود، از محتوا و هشتگ های قابل جستجو و خاص استفاده کنید.

4. از طریق مشتریان فعلی، خدمات و محصولات بیشتری را بفروشید.

مشتریان فعلی شما می توانند بیشترین تبلیغات و جذب مشتری را برای شما فراهم کنند. شما با کیفیت خدماتی که قبلاً ارائه داده‌اید، آنها را متقاعد کرده‌اید که مشتری دائمی شما باشند. بنابراین، باید از تمامی مزایای مشتریان موجود استفاده کنید.

با ارتقاءِ مشتریان به محصولات و خدمات بیشتر، بهتر و با قیمت بالا‌تر می‌توانید بدون نیاز به تلاش‌ و هزینه کردن، درآمد بیشتری را از مشتریان موجود کسب کنید.

برای این منظور، باید فن بیان و گفتار قوی را تمرین کنید. البته این بدان معنی نیست که در حالی که موهای مشتری را کوتاه می کنید، به مدت یک ساعت در مورد موضوعات بی ربط با او صحبت کنید، چون معمولا مشتریان فقط می خواهند کارشان را انجام دهید تا از سالن خارج شوند. اما شما می توانید به معرفی مختصر یک محصول یا خدمتی که احساس می کنید برای مشتری جالب است، بپردازید. چون در این صورت ممکن است مشتری در همان روز یا روزهای آینده، برای خرید آن محصول به شما مراجعه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدیریت تجربه مشتری، توصیه می کنیم کتاب اصول مدیریت تجربه مشتری را مطالعه کنید.

جهت تهیه کتاب، اینجا را کلیک کنید

5. از طریق موبایل، برای مشتریان امکان دسترسی فراهم کنید.

امکان دسترسی به شما از طریق موبایل برای مشتریان بسیار مهم است. مطمئن شوید وب سایت شما از طریق موبایل مشتریان در دسترس باشد تا یک محیط مناسب و کاربر پسند در موبایل برای کسب و کار شما ایجاد شود. برای مشتریان این امکان را فراهم کنید که بتوانند به راحتی از طریق تلفن خود به صورت آنلاین، خدمات شما را رزرو کنند، در این صورت دیگر هیچ فرصتی را از دست نخواهید داد و مشتریان می توانند به شیوه ای کاملاً جدید، لوکس و راحت از خدمات شما استفاده کنند.

6. خدمات و محصولات جدیدی را پیشنهاد دهید.

شما می توانید با ارائه خدمات و پیشنهادات جدید، درآمد بیشتری را از هر مشتری کسب کنید و مشتریان جدیدی را نیز جذب کنید. برای مثال می توانید سالن خود را با آوردن یک متخصص زیبایی، خدمات ماساژ، متخصص تغذیه یا رژیم غذایی و یا یک نوع لوازم آرایشی جدید تجهیز کنید.

فقط دقت کنید که قبل از انجام هر گونه هزینه‌ی اضافی، کمی زمان صرف تحقیق در بازار کنید تا بدانید که مشتریان در سالن‌های زیبایی به دنبال چه چیزهایی هستند و چه انتظاراتی ممکن است داشته باشند.

7. از مشتریان خود بپرسید که چه چیزهایی می‌خواهند و یا نیاز دارند.

همیشه هنگام تغییر خدمات و پیشنهادات، به بازخورد مشتریان اعتماد کنید. می‌توانید روش قدیمی را انتخاب کنید و به سادگی از آنها بپرسید، اما ممکن است برخی افراد از صحبت کردن ناراحت شوند. علاوه بر این با سوال پرسیدن، ممکن است افراد فقط نظرات مثبت را به شما بگویند و از شما تعریف کنند. برای شنیدن ادراک مشتریان و نظرات واقعی با جزئیات بیشتر، باید ابزاری به آنها بدهید.

یک مسابقه ایجاد کنید. یک جعبه پیشنهادات و انتقادات ساده با یک جایزه کم هزینه مانند یک نوع محصول آرایشی یا یک خدمات کوتاهی مو در نظر بگیرید. همین کار ساده می تواند تمام آنچه شما برای دریافت بازخورد لازم دارید، در اختیارتان قرار دهد.

8. قیمت‌ها را افزایش دهید.

شاید به نظر برسد که داشتن کسب و کار پر رونق‌تر با قیمت گرانتر غیرممکن است. اما در واقع این گونه نیست.  مشتری های سالن انتظار دارند که سطح خاصی از خدمات – سطح مشخصی از لاکچری بودن – را از شما دریافت کنند. در غیر این صورت آنها سراغ یک آرایشگر یا سالن زیبایی دیگری خواهند رفت.

شما می‌توانید با دیدن آموزش‌های تخصصی لازم و ارائه‌ی کیفیت بی‌نظیر در سالن‌تان، قیمت بالاتری برای خدمات  ارائه دهید تا خودتان را از رقیبان کم قیمت و کم کیفیت متمایز کنید و فضایی انحصاری و لاکچری را ایجاد کنید.

برای موفقیت در این کار، دو موضوع را باید در نظر داشته باشید:

 • قیمت‌های نجومی و خارج از توان مشتریانتان ارائه ندهید (مشتریان شما تا یک میزانی مایل به پرداخت هزینه بیشتر هستند)
 • فراموش نکنید خدماتی را ارائه دهید که ارزش قیمت بالای شما را داشته باشد (هیچ کس دوست ندارد بی‌جهت هزینه اضافه تری پرداخت کند)

برای آشنایی با شیوه های تحلیل رفتار مشتریان، توصیه می کنیم، مقاله داده کاوی و تحلیل رفتار مشتریان را مطالعه کنید.

9. کمبود‌ها را شناسایی کرده و آنها را جبران کنید.

آیا کمبود موجود در سالن زیبایی شما، استفاده از لوازم آرایشی ارگانیک است؟ آیا سالن شما فاقد مکانی مناسب برای ارائه خدمات به مادرانی است که مجبوند با کودک خود به شما مراجعه کنند؟ پیدا کردن این کمبودها به معنای تفاوت در موفقیت و شکست است که می توانید آن را با مشاوره‌ی مشتریان و یا کارکنان سالن پیدا کرده و رفع کنید.

در حالت ایده‌آل شما قبل از اینکه سالن زیبایی خود را افتتاح کنید، باید مطالعات و تحقیقات وسیعی را در مورد همه‌ی مسائل انجام دهید. به سالن‌هایی که در اطرافتان وجود دارند و خدماتی که ارائه می‌دهند، نگاهی بیندازید.

آیا شما می‌توانید نقاط ضعف آنها را پر کنید؟ آیا می‌توانید با ارائه‌ی پیشنهادات منحصر به فرد، خدمات بهتر و یا قیمت پایین‌تر به رقابت با آنها بپردازید؟

تمام تلاش خود را به کار گیرید تا کمبود سالن خود را شناسایی کنید. پس از شناسایی، بهترین راهکار را برای پر کردن این شکاف اعمال کنید. پیدا کردن تمایزها و شناسایی نیازها و مشکلات مشتریان مانند مسافت، قیمت، گزینه های عضویت، انعطاف پذیری رزرو، رزرو آنلاین و راحتی، به شما کمک می کند تا مسیر خود را در زمینه چگونگی بازاریابی موثر پیدا کنید.

10. بر روی کارمندان خود سرمایه گذاری کنید.

کارمندان شما، ویترین  سالن زیبایی شما هستند. این افراد کسانی هستند که سبب ایجاد تجارب خوب و یا بد برای مشتریان شما می شوند؛ آنها هستند که محصولات و خدمات سالن شما را می فروشند؛ آنها کسانی هستند که کسب و کار شما را بالا برده یا به زمین می‌زنند.

این وظیفه شماست که آنها را پرورش داده و به آنها برای عملکرد عالی پاداش دهید. همانطور که حقوق‌های رقابتی و مزایا برای حفظ کارکنان بی نظیر ضروری است، به همان اندازه برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر (و پاسخگو) نیز مهم است.

ممکن است شغل آرایشگران خیلی پر استرس و یا جسمی نباشد، اما به اندازه هر شغل دیگری، مستحق تعادل در کار و زندگی سالم هستند. کارمندان شما، ارزش‌هایی مانند در کنار فرزند، خانواده و دوستان بودن و استراحت در تعطیلات تابستانی یا تعطیلات رسمی دارند که به اندازه‌ی کار در سالن برایشان مهم است. شما باید برای همه‌ی این مسائل احترام قائل شوید و به آنها برای وقت، وفاداری و سخت کوشی‌شان پاداش دهید.

نحوه جذب مشتریان جدید به سالن زیبایی در سال 2020

اگر به دنبال مشتری های جدید و توسعه سالن زیبایی خود هستید، احتمالا ویدیوهایی را در اینستاگرام، یوتیوب و جاهای دیگر مشاهده کرده اید یا ممکن است در وبلاگ های معروف بازاریابی در حوزه سالن های زیبایی عضو باشید. اما با این حال دشوار است که بدانید از کجا شروع کنید و ممکن است حتی دچار احساس ناخوشایندی هم شده باشید.

جذب مشتری جدید برای سالن های زیبایی، موضوعی بسیار مهم است. بنابراین قصد داریم یک برنامه عملی 7 مرحله ای را توضیح دهیم که به شما در این خصوص کمک کند. شما می توانید همین حالا با استفاده از این راهنما، 7 ایده عملی را اجرا کنید تا برای سالن خود به طور موثرتری بازاریابی کنید.

سالن هایی که موفق به جذب مداوم مشتریان جدید می شوند، معمولا این 7 کار را بسیار خوب انجام میدهند:

1.     مشتریان جدید و مناسب را هدف قرار دهید.

2.     با استفاده از اینستاگرام، افراد را از وجود برندتان آگاه سازید.

3.     در Google توسط مشتریان جدید پیدا شوید.

4.     کاری کنید تا هر کس از وب سایت شما دیدن کرد، قراری برای استفاده از خدمات سالن شما رزرو کند.

5.     بازدیدهای آنلاین، مشتریان جدید را ترغیب به رزرو می کند.

6.     با کسب و کارهای محلی همکاری کنید.

7.     از مشتریان درخواست کنید سالن شما را به خانواده و دوستان خود پیشنهاد کنند.

هر کسب و کاری به جریان ثابتی از ورود مشتریان جدید نیاز دارد، تا بتواند به حیات خود ادامه دهد. دلیل این موضوع واضح است:

از دست دادن مشتریان

به عبارت دیگر، در ۳ سال ممکن است نی­­­می از مشتریان سالن خود را از دست بدهید. بنابراین برای موفقیت در کسب و کار شما، این موارد بسیار مهم هستند:

جذب مشتری جدید ایجاد پایگاه مشتری رشد و توسعه سالن زیبایی

خوب! در ادامه ببینیم چه طور می توان به این اهداف دست پیدا کرد.

1. مشتریان جدید و مناسب را هدف قرار دهید.

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که در بازاریابی سالن های زیبایی اتفاق می افتد این است که صاحبان سالن های زیبایی، برای جذب یک گروه اشتباه از مشتریان جدید، وقت، پول و منابع خود را به هدر می دهند.

شما باید بدانید که هر کسی نمی تواند مشتری ایده آل شما باشد و هر کسی که نزدیک سالن شما قدم میزند، آماده نیست تا به شما پول پرداخت کند!

مشتری ایده آل شما کسی است که:

 • فردی مناسب برای خدمات زیبایی و یا محصولات شما باشد.
 • فردی مناسب برای سالن و امکانات شما باشد.
 •  فردی مناسب برای مکان و محل شما باشد.
 •  فردی مناسب برای نوع تجربه مشتری که شما ارائه می دهید، باشد.
 • فردی مناسب استعدادها و نقاط قوت تیم شما است.

اگر می خواهید سالن زیبایی شما سودآوری و رشد داشته باشد، فقط و فقط این مشتریان ایده آل را هدف قرار دهید.

مشتریان ایده آل چه کسانی هستند؟

در نتیجه این گروه از مشتریان، بسیار سودآور هستند. بنابراین تلاشهای بازاریابی را بر هدف قرار دادن مشتریان ایده آل خود متمرکز کنید. مشتریان ایده آل، سریعتر و آسان تر، به مشتریانی وفادار تبدیل می شوند و این دقیقا همان چیزی است که شما می خواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشتریان کلیدی، توصیه می کنیم کتاب راهنمای مدیریت مشتریان کلیدی را مطالعه کنید.

جهت تهیه کتاب، اینجا را کلیک کنید

2. ساخت برند با استفاده از اینستاگرام

اینستاگرام روشی دوستانه و معتبر برای اطلاع رسانی در مورد برند سالن زیبایی، فرهنگ و مهارت های شما برای مخاطبان جدید است که هزینه زیادی هم برایتان ندارد.

از این 4 نکته عملی برای اطمینان از دیده شدن توسط مشتریان جدید استفاده کنید:

گام اول: یک اکانت بیزینسی در اینستاگرام برای سالن زیبایی خود درست کنید.

از پروفایل شخصی اینستاگرام خود استفاده نکنید. یک پروفایل بیزینسی درست کنید، زیرا در این صورت:

 • می توانید اطلاعات دقیقی درباره آنچه که سبب جذب فالوئرهای جدید می شود، دریافت می کنید.
 • می توانید در پروفایل بیزینسی خود تبلیغ کنید و به مخاطبان کاملاً جدید دسترسی پیدا کنید.
 • تماس با شما را برای مشتریان جدید بالقوه آسان می کند.

پروفایل بیزینسی اینستاگرام خود را با دقت طراحی کنید، زیرا فالوئرهای احتمالی جدید، قبل از اینکه شما را فالو کنند، باید اول از پروفایل شما دیدن کنند. یک پروفایل جالب و مفید با محتوای مناسب، به شما کمک می کند تا فالوئرهای بیشتری داشته باشید.

گام دوم: مشتریان بالقوه را به وب سایت خود هدایت کنید.

اگر شما دارای یک وب سایت برای سالن زیبایی خود هستید، حتماً آن را در قسمت بیوگرافی خود وارد کنید. این تنها جایی در اینستاگرام است که لینک وب سایت شما قابل کلیک است و می تواند مشتریان بالقوه جدید را به وب سایت شما هدایت کند.

گام سوم: اجازه دهید تصاویر با محتوای قدرتمند، برای شما کار فروش را انجام دهند.

اینستاگرام در نشان دادن مشتریان جدید بالقوه که بیزینس و تخصص شما را دوست دارند، واقعا عملکرد خوبی دارد. این ویژگی اینستاگرام این امکان را فراهم می کند که این گروه از مخاطبان “شما را بشناسند”.

ارسال تصاویر زیبا و محتوای مناسب، برای بازاریابی امری مهم است، زیرا اینستاگرام، توجه بیشتری به کیفیت محتوای شما دارد و نه کمیت و تعداد پست ها. تهیه عکس های چشم نواز برای جذب فالوئرهای جدید، علاقمند کردن آنها و در نهایت ترغیب آنها به تماس با شما، یک کار ضروری است.

با استفاده از پست های اینستاگرام خود سعی کنید تا تخصص سالن، شخصیت برند و فرهنگ خود را به روشی مناسب و ملایم به نمایش بگذارید. این کار به مشتریان آینده نگر اجازه می دهد تا بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرند و یا احساس کنند قصد فروش به آنها را دارید، تصمیم گیری کنند.

در صنعت زیبایی، تصاویر قبل و بعد از آرایش، همیشه پرطرفدار بوده اند، اما از پر کردن اکانت اینستاگرام خود با عکس های بی پایان از ناخن کاری یا عکس های غیرعادی خودداری کنید. این تصاویر خسته کننده هستند و جذابیتی ندارند. درعوض، با تصاویری از مشتریان شاد، تیم سرگرم کننده و تصاویری از پشت صحنه که با عکسهای قبل و بعد آرایش، مخلوط شده است، تخصص و کار خود را به مخاطبان جدید نشان دهید.

سعی کنید با تصاویری از مشتریان شاد، و تصاویری از پشت صحنه که با عکسهای قبل و بعد آرایش، مخلوط شده است، تخصص و کار خود را به مخاطبان جدید نشان دهید.

گام چهارم: بیننده ها را تبدیل به رزرو کننده ها کنید.

تا اینجای کار، شما فالوئرهای خود را در اینستاگرام بالا بردید، اما چگونه می توانید آنها را به مشتریان وفاداری تبدیل کنید که برای خدمات و محصولات شما، پول پرداخت کنند؟

پاسخ این است: با درگیر کردن و مشارکت آنها.

مشارکت در اینستاگرام بسیار بالاتر از سایر شبکه های اجتماعی است. این همان چیزی است که برای ایجاد برند سالن، بالا بردن پروفایل شما و جذب مخاطبان جدید، بسیار موثر است.

تعامل خود را با مخاطبان بهبود بخشید:

 • در کنار تصاویر زیبایی که در اینستاگرام قرار می دهید، باید پست های قانع کننده و مفیدی هم بنویسید که داستانی در مورد کسب و کار شما می گوید، در نتیجه فالوئرها شروع به برقراری ارتباط با شما می کنند.
 •  و از هشتگ هایی استفاده کنید تا پست های شما در جستجوها نشان داده شود و کسب و کار شما توسط مخاطبان بیشتری دیده شود. در اینستاگرام می توانید از حداکثر 30 هشتگ استفاده کنید، البته در این صورت ممکن است پست شما اسپم به نظر برسد. بهتر است 5 هشتگ خاص که مرتبط، هدفمند و مختصر هستند، انتخاب کنید.
 • از مخاطبان سؤال بپرسید، به نظرات پاسخ دهید و در گفتگوها شرکت کنید تا “اعتماد” ایجاد کنید و مخاطبان را ترغیب کنید که اولین ملاقات خود را با شما رزرو کنند.

3. مشتریان جدید شما را در Google ببینند.

باید بدانید که رسانه های اجتماعی، تمام دنیا را تصرف نکرده اند، Google هنوز زنده است!

بنابراین شما باید توسط مشتریان جدید و بالقوه در Google دیده و پیدا شوید. زیرا اگر آنها شما را نبینند، به جای شما، رقبای شما را می بینند، به همین سادگی.

3 روش اصلی برای افزایش احتمال دیده شدن شما در Google وجود دارد:

1.     اکانت خود را در Google My Business بررسی کنید.

2.     با استفاده از تکنیک های SEO، رتبه خود را بالا ببرید.

3.     برای تبلیغ در (Google Ads (PPC هزینه کنید.

روش 1: Google My Business

Google My Business ابزاری ارزشمند و ساده برای بازاریابی است.

حساب بیزینسی شما در Google

هنوز حساب بیزینسی رایگان خود را درست نکردید؟ این یکی از بهترین راه ها برای دیده شدن توسط مشتریان جدید سالن است. همین الان با استفاده از لینک زیر اکانت خود را درست کنید.

Google My Business

پس از ورود به اکانت خود، از آن خارج نشوید. شما باید حساب را بهینه کنید تا هم Google و هم مشتریان بالقوه بتوانند فوراً ببینند که:

 • چه خدماتی ارائه می دهید
 • ساعت شروع کار چگونه است
 • موقعیت مکانی شما چیست
 • شماره تلفن شما چیست
 • وب سایت شما چیست

اکنون گروه خود را انتخاب کنید. در حال حاضر گزینه های زیر، برای صنعت زیبایی وجود دارد:

beauty salon skin care clinic hairdresser hair salon barber shop nail salon make-up artist

چند عکس جذاب اضافه کنید که سالن، خدمات و تیم شما را نشان می دهند تا مشتریان بالقوه بتوانند ببینند و فراموش نکنید که این اطلاعات و تصاویر را به طور مرتب به روزرسانی کنید.

در نهایت، مشتریان خود را ترغیب کنید تا وقتی با Google کار می کنند، در مورد شما و سالن نظر بدهند، زیرا این امر نشان می دهد که شما برای مشتریان و بازخورد آنها، ارزش قائل هستید و همین موضوع سبب اعتماد سازی و جذب مشتریان جدید برای شما می شود.

روش 2: در موتورهای جستجو رتبه بالایی داشته باشید.

آیا شما توسط مشتریان جدید آنلاین دیده می شوید؟

جستجو در گوگل و نمایش در صفحه اول

آمارها نشان می دهد که 33٪ از ما روی اولین نتایج جستجوی نشان داده شده توسط Google کلیک می کنیم. فقط 18٪ از نتایج صفحه دوم بازدید می کنیم و بازدید از صفحات بعدی نیز کاهش بسیار زیادی پیدا می کند.

برخی از صاحبان سالن­های زیبایی تصور می کنند SEO (بهینه سازی موتور جستجو) روشی است که می تواند به سرعت انجام شود، اما داشتن رتبه بالا در Google، Bing و یوتیوب اصلا آسان نیست و به کار مداوم نیاز دارد. لازم است هر ماه، هر هفته و بیشتر روزها زمان، تلاش و بودجه قابل توجهی سرمایه گذاری کنید تا اطمینان حاصل شود که در رتبه بندی های Google در جایگاه بالایی قرار می گیرید.

سخن آخر اینکه اگر می خواهید اولین وب سایتی باشید که هنگام جستجوی یک سالن زیبایی در اینترنت، توسط مشتریان بالقوه دیده می شوید، باید به طور مداوم سرمایه گذاری کنید. در غیر این صورت، این اتفاق نخواهد افتاد.

وب سایت سالن شما نیاز به طراحی، محتوا و SEO دارد. فقط با نگاه کردن به وب سایت شما، رتبه سایت شما بالا نمی رود، در نتیجه شما دیده نمی شوید و در عوض ممکن است مشتریان جدید از وب سایت رقبای شما بازدید کنند.

روش3. تبلیغات به ازای هر کلیک (Pay-per-Click) برای جذب مشتریان جدید

البته اغلب، علاقه مند به تبلیغات پولی Google برای سالن های زیبایی نیستیم. به این دلیل که هزینه زیادی دارد، همیشه مشتریان جدیدی را به ارمغان نمی آورد و دقایقی که جلوی پرداخت خود را می گیرید، از بالای Google ناپدید می شوید!

در بیشتر موارد، توصیه می کنیم که تلاش های بازاریابی را برای بالا بردن رتبه خود با استفاده از SEO و با پرداخت هزینه کمتر متمرکز کنید، زیرا به این ترتیب کسب و کار شما در دقایقی که پرداخت هزینه تبلیغات به Google را متوقف می کنید، از اولین صفحه Google محو نمی شود.

ولی در هر حال، مواقعی وجود دارد که این روش می تواند مدل بازاریابی مناسبی باشد. به عنوان مثال در موارد زیر به مشتریان توصیه می کنیم که از این روش استفاده کنند:

 • اگر سالن شما در مرکز شهر بزرگی است که رتبه بندی در آن بسیار رقابتی است.
 • اگر شما گروهی از سالن های زیبایی دارید و قادر هستید هزینه های تبلیغات را گسترش دهید.
 • اگر شما تازه یک سالن جدید راه اندازی کرده اید و دنبال نتایج سریع هستید و البته سرمایه زیادی هم دارید.
 • اگر شما یک گروه ارائه دهنده خدمات زیبایی هستید که بودجه قابل توجهی برای بازاریابی در اختیار دارید.
 • اگر یک رقیب جدی و بزرگ، به تازگی در نزدیکی شما شروع به کار کرده است.

در این موارد پیشنهاد می کنیم که از این روش برای بازاریابی و جذب مشتریان جدید استفاده کنید. اما دقت کنید که انجام موفق این کار به زمان، تخصص، خلاقیت و پول نیاز دارد.

4. آیا وب سایت شما بازدیدکنندگان را تبدیل به مشتری میکند؟

آیا وب سایت سالن شما مشتریان جدیدی جذب می کند یا آنها را فراری می دهد؟

نقش اصلی وب سایت شما، ترغیب مشتریان برای برداشتن تلفن و انجام اولین تماس برای گرفتن وقت از سالن شما است. اما آیا وبسایت شما این کار را انجام می دهد؟

در اینجا چند نکته ضروری برای جذب مشتریان از طریق وب سایت ذکر می کنیم:

قابل استفاده در موبایل

آیا وب سایت شما، در موبایل قابل استفاده است؟ آیا مشتریان جدید می توانند آن را به وضوح در تلفن خود مشاهده کنند؟

طراحی و محتوا

برای جذب مشتریان جدید، طراحی وب سایت شما باید جذاب، ساده و آسان باشد. آشفتگی، گیج کننده است. نباید با اشتباهاتی مانند مطالب ضعیف، غلط های املایی و اشتباهات دستور زبانی، تصویر بدی را در ذهن مشتریان جدید ایجاد کنید. در این صورت، مخاطبان ممکن است تصور کنند که سالن زیبایی شما ضعف دارد.

و در نهایت اینکه، چرا یک وبلاگ ماهانه را با نکات، روند و توصیه هایی در مورد مو و زیبایی شروع نمی کنید؟ این موضوع به شما کمک می کند در Google رتبه بالاتری داشته باشید و مشتریان بالقوه را برای بازدید از سایت خود جلب کنید.

اطلاعات کلیدی برای مشتریان جدید

آیا شماره تلفن و ساعات کاری شما در هر صفحه برجسته است؟ معمولا مشتریان جدید به خود زحمت نمی دهند که در صفحه اصلی وب سایت شما جستجو کنند.

سعی کنید اواخر شب، اوایل صبح یا اولین ساعات روز جمعه، امکان اولین بازدید را برای مشتریان جدید فراهم کنید.

آیا می دانید صفحه راهنمای قیمت، سومین صفحه پربازدید در وب سایت اکثر سالن های زیبایی است؟

هرکسی که بخواهد سالن شما را امتحان کند، مستقیماً وارد لیست قیمت شما خواهد شد، بنابراین حتماً این صفحه را  واضح و ساده طراحی کنید تا مشتریان جدید بتوانند به راحتی آن را ببینند و البته همیشه این صفحه را به روز رسانی کنید.

وسوسه مشتریان جدید برای تماس با شما و رزرو وقت

وقتی به مشتریان جدید برای استفاده از خدمات سالن، تخفیف بدهید، اغلب ترغیب می شوند تا با شما تماس بگیرند. پیشنهاد تخفیف را در صفحه فرود (landing page) در وب سایت خود قرار دهید و سپس با استفاده از رسانه های اجتماعی، مخاطبان را به سمت آن سوق دهید.

در سرتاسر وب سایت خود تماس هایی را برای تشویق مخاطبان برای انتخاب شما قرار دهید. عباراتی مانند “اکنون تماس بگیرید” ، “تلفن xxxx برای رزرو” “رزرو آنلاین در اینجا” همه عبارت های مفیدی برای ترغیب مشتریان جدید به تماس با شما است.

رزرو آنلاین روش بسیار خوبی است و این امکان را برای مشتریان جدید فراهم می کند که بتوانند 24 ساعته و 7 روز هفته رزرو کنند. توصیه می کنیم که حداقل روزانه دو یا چند بار چک کنید که چه کسی بصورت آنلاین رزرو کرده است و اگر مشتری جدیدی رزرو را انجام داده بود، در اسرع وقت با او تماس بگیرید. این کار سبب می شود:

 • یک تصور دوستانه و استقبال از جانب شما نشان داده شود.
 • مشتریان جدید رزرو خود را کنسل نکنند، چون با شما صحبت کرده اند و حس تعهد بیشتری نسبت به شما پیدا کرده اند.
 • یک فرصت مفید برای بررسی زمان مناسب رزرو یا تخصیص خدماتی مانند رنگ مو، مشاوره های قبل از خدمات و یا صحبت در مورد تست لکه های پوستی ایجاد شود.

5. نظرسنجی های آنلاین، مشتریان جدید را ترغیب به رزرو می کند.

دو دلیل عمده که شما نیاز به خوب دیده شدن در اینترنت دارید، این است که:

 • اعتماد و وجهه اجتماعی بسازید.
 • رتبه خود را در Google ارتقا دهید.

 نظرسنجی های آنلاین سبب ایجاد اعتماد در مشتریان جدید می شود.

آمار سال 2018 به شما نشان می دهد که نظرسنجی های آنلاین، چه نقش مهمی در کسب اعتماد مشتریان جدید ایفا می کند:

نظرسنجی آنلاین
رضایت مشتریان

اعتماد در تبلیغات به سرعت محو می شود و مخاطبان به طور فزاینده ای به نظراتی که در مورد محصولات و خدمات یک کسب و کار داده شده، اعتماد می کنند، حتی اگر این نظرات از جانب افرادی باشد که اصلا آنها را نمی شناسند.

یکی از بزرگترین سؤالاتی که هنگام ارزیابی یک سالن زیبایی جدید، برای مشتریان جدید ایجاد می شود، این است: “آیا می توانم به این سالن اعتماد کنم که کار خوبی برای من انجام می دهد؟”

حتی اگر دوستشان، شما را توصیه کرده باشد، یا هر روز از کنار سالن شما عبور کنند، باز هم احتمال دارد که مشتریان جدید، قبل از تصمیم گیری در مورد رزرو، نظرات آنلاین را بررسی کنند.

نظرسنجی های آنلاین باعث افزایش رتبه SEO شما می شود

به عبارت ساده، Google می خواهد نتایج جستجوی معتبر و با کیفیت بالا را نشان دهد. بنابراین هنگامی که می بیند یک کسب و کار دارای امتیاز و ستاره های قوی و نظرات مثبت است، این کسب و کار را دارای عملکرد خوب با مشتریان راضی در نظر می گیرد و با افزایش رتبه، به آن کسب و کار پاداش می دهد. بسیاری از عوامل دیگر نیز وجود دارد، اما نظرسنجی های قدرتمند، یکی از بهترین راه های تقویت رتبه بندی و پروفایل شما است.

6. برای یافتن مشتریان جدید سالن، با مشاغل محلی همکاری کنید.

گام اول: شرکای مناسب را برای حداکثر کردن مشتریان جدید انتخاب کنید.

واضح به نظر می رسد، اما باید به دنبال مشاغلی باشید که همان مشتریان مورد نظر شما را به عنوان هدف خود قرار داده اند، مانند خرده فروشانی که در زمینه مد و زیبایی فعالیت دارند، رستوران ها، فروشگاه های لباس عروسی، کافه ها ، کلینیک های پوست و مو، گل فروشی ها، آتلیه ها.

شرکای تجاری، یک استراتژی بازاریابی سریع نیستند، زیرا شما نیاز به ایجاد اعتماد و روابط محکم دارید. اما آنها می توانند در میان مدت، مشتریان جدید و خوبی را به شما معرفی کنند و ارزش کار را دارند.

گام دوم: شرکای جدید را با یک پیشنهاد اغوا کننده وسوسه کنید.

به تمام مراحل عملی کار فکر کنید، و شرایط و ضوابط پیشنهاد را از قبل در نظر بگیرید. به این ترتیب شما می توانید اولین قرار ملاقات را تحت کنترل خود بگیرید. پیشنهاد شما لازم نیست خیلی عجیب باشد، مثلا برای شروع می توانید مبلغ x٪ بابت هر مشتری یا ارائه یک سرویس رایگان، برای طرف مقابل در نظر بگیرید.

گام سوم: توضیح دهید که چگونه هر دو کسب و کار به دنبال جذب مشتریان جدید هستند.

تا اینجای کار، شما در مورد پیشنهاد سالن خود تصمیم گرفتید. قدم بعدی این است که به صاحب کسب و کار محلی نزدیک شوید و توضیح دهید که چگونه همکاری با شما، می تواند به کسب و کار و مشتریان او نیز کمک کند، ضمن اینکه بازارهای جدیدی را برای هر دوی شما ایجاد خواهد شد.

ناگفته نماند که شما باید یک سرویس با کیفیت بالا در سالن خود ارائه دهید. در غیر اینصورت، هیچ کس شما را به مشتریان وفادار خود معرفی نمی کند. برای اطمینان به شریک تجاری بالقوه خود، او را به سالن خود دعوت کنید و یک سرویس یا محصول خاص به او ارائه دهید. بگذارید تا تجربه کند و بداند که چرا سالن شما “خاص” است و هرگونه شک و تردیدی را در این زمینه برطرف کنید.

گام چهارم: ابزارهای مناسب بازاریابی

با استفاده از امکانات شرکای تجاری، سالن خود را به مشتریان آنها معرفی کنید و بالعکس.

 • پیشنهاد خود را در وب سایت آنها تبلیغ کنید.
 •  آگهی های خود را به مشتریان آنها ارائه دهید.
 •  پیشنهادات خود را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر آنها پست کنید.
 • پوسترهای تبلیغاتی خود را در محل آنها قرار دهید.
 • کارت های تخفیف خود را از طریق آنها توزیع کنید.
 • پیشنهاد سالن خود را از طریق خبرنامه الکترونیکی آنها تبلیغ کنید.

به یاد داشته باشید که این باید یک تجربه برنده – برنده برای هر دو کسب و کار باشد.

7. از مشتریان بخواهید شما را به خانواده و دوستان خود پیشنهاد کنند.

ما معتقدیم که اگر نه بهترین راه، اما یکی از بهترین راه های جذب مشتریان جدید، این است که مشتریان فعلی، سالن شما را به خانواده، دوستان و آشنایان خود پیشنهاد دهند.

تحقیقات انجام شده در مورد یکی از سالن های زیبایی نشان می دهد که وقتی دوستان یا اعضای خانواده، آن سالن را  توصیه کنند، مشتریان دو برابر بیشتر احتمال دارد که از خدمات آن سالن استفاده کنند، نسبت به زمانی که یک مشاور زیبایی آن سالن را معرفی کند. وقتی از مشتریان سؤال شد چه چیزی باعث الهام بخشیدن به آنها جهت استفاده از خدمات یک سالن جدید می شود، موارد زیر را عنوان کردند:

بازاریابی دهان به دهان اهمیت زیادی دارد
 • اگر می خواهید شما را به دوستان خود معرفی کنند، به آنها حس خوبی بدهید.

چه چیزی باعث می شود یک مشتری وفادار بخواهد سالن شما را به نزدیکان و عزیزانش توصیه کند؟

پاسخ این است؛ همانطور که مایا آنجلو مشهور گفته است “من آموخته ام که مردم سخنان شما را فراموش می کنند، مردم کارهایی را که شما انجام می دهید فراموش می کنند، اما مردم هرگز فراموش نخواهند کرد که چه احساسی را برای آنها ایجاد کرده اید.”

شما باید مشتریان را مجذوب احساسات افسانه ای کنید و به آنها حس اعتماد القا کنید.

 • اعتماد یک موضوع اساسی است تا مشتریان، شما را به دیگران پیشنهاد کنند.

مشتریان شما باید اطمینان داشته باشند که اگر شما را به دوستان و آشنایان خود توصیه کنند، دوستانشان نیز همان تجربه عالی را خواهند داشت.

این موضوع واقعا منطقی است، چون اگر کسی از من بخواهد که یک رستوران خوب را پیشنهاد کنم، فقط جایی را پیشنهاد می کنم که همیشه و همیشه، یک غذای خوشمزه و با خدمات عالی را به من ارائه داده باشد.

چرا؟ چون هیچ کس دوست ندارد وقتی دوستانش در رستوران نشسته اند، به این فکر کنند که او چه سلیقه بدی دارد که همچین جایی را دوست داشته و به آنها نیز پیشنهاد داده که به آنجا بروند!

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، توصیه می کنیم کتاب مشتری در جایگاه شریک را مطالعه کنید.

جهت تهیه کتاب، اینجا را کلیک کنید
 • یک طرح موفق برای تشویق  مراجعه مشتریان به سالن

از تبلیغات دهان به دهان به عنوان ابزاری قدرتمند استفاده کنید تا با استفاده از مشتریان خود، بتوانید مشتریان جدیدی برای سالن پیدا کنید.

 1. از مشتریان درخواست کنید تا برای شما تبلیغ کنند و شما را به دیگران معرفی کنند. به نظر می رسد که واضح باشد، اما باید بدانید بسیاری از سالن های زیبایی از این امر مهم غافل هستند. حتی در این عصر آنلاین، یک سیستم ساده مراجعه با کارت، می تواند کمک کند تا مشتری شما چیزی برای انتقال به دوستان خود داشته باشد.
 2. سخاوتمند بودن مهم است. یک تخفیف ۱۰ درصدی، به سختی کسی را وسوسه می کند که برای شما تبلیغی انجام دهد. وقتی حساب کنید یک مشتری جدید در طی یک سال چقدر برای شما ارزش دارد، منطقی نیست که بخواهید برای بازاریابی، خساست به خرج دهید.
 3. به مشتریان یادآوری کنید. با تبلیغات دهان به دهان در وب سایت سالن، رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیل و هر جای دیگری که به نظرتان می رسد، به مشتریان یادآوری کنید.
 4. و در نهایت، فراموش نکنید تعداد مشتریان جدید سالن را که از طریق توصیه به شما مراجعه کرده اند، اندازه گیری کنید. اگر کسی با پیشنهاد دوستان و آشنایان خود به شما مراجعه نمی کند، پس باید بدانید که در یک جای کارتان مشکل دارید، ممکن است در کیفیت خدمات، قیمت گذاری یا مهارت خود مشکل بزرگی داشته باشید. به همین سادگی.

مقاله چگونه رویگردانی مشتری را کاهش دهیم؟ در این زمینه می تواند برای شما مفید باشد

 •  جذب مشتری جدید در اولین ملاقات متوقف نمی شود

روز بزرگ فرا رسیده است. بعد از تمام این تلاش های بازاریابی، مشتری جدید شما برای اولین ملاقات با سالن زیبایی، نزد شما می آید. نباید در این فرصت طلایی که برای آن به سختی تلاش کرده اید، اشتباهی مرتکب شوید. اطمینان حاصل کنید که مشتری احساس فوق العاده خاصی دارد و قرار بعدی خود را دوباره رزرو می کند.

لازم است بدانید که وقتی مشتریان جدید برای قرار ملاقات دوم برنمی­گردند، سرمایه زیادی را از دست میدهید.

این نکات را دنبال  کنید و مطمئن باشید که می توانید مشتریان دلخواهتان را به سالن زیبایی خود جذب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله 4 تکنیک افزایش فروش را مطالعه کنید.

 هم اکنون از اولین جلسه مشاوره انلاین CRM مُدام، با ۵۰% تخفیف استفاده کنید. کد تخفیف را یادداشت کنید:crmcnslt

مشاوره آنلاین CRM

این مقالات را هم حتما بخوانید:

این محصولات می تواند برای شما مفید باشد:

تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی، صوتی و الکترونیکی

کتاب راهنمای مهارت های ارتباط تلفنی

۵۰,۰۰۰ تومان۲۳۶,۷۰۰ تومان
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی و الکترونیکی

کتاب راهنمای مدیریت خدمات مشتریان

۶۲,۵۰۰ تومان۱۸۱,۷۰۰ تومان
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی، صوتی و الکترونیکی

کتاب راهنمای مدیریت ارتباط با مشتری

۵۰,۰۰۰ تومان۲۳۱,۷۰۰ تومان
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی، صوتی و الکترونیکی

کتاب راهنمای تاب آوری

۵۵,۰۰۰ تومان۲۳۶,۷۰۰ تومان

تخفیف 20%
پوچ
تخفیف 15%
پوچ
تخفیف 10%
پوچ
دانلود کتاب رایگان
پوچ
شما هم می توانید برنده شوید.

کافیست گردونه شانس را بچرخانید تا شانس خود را امتحان کنید

 • هر ایمیل یکبار قابل استفاده است.
 • می توانید  3 بار گردونه را بچرخانید. 

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دست خالی از سایت ما نروید.
24 درس رایگان CRM
را مهمان ما باشید و زودتر از بقیه ببینید.
ایمیل خود را وارد کنید:
می خواهم دریافت کنم
close-link
دست خالی از سایت ما نروید.
24 درس رایگان CRM
را مهمان ما باشید و زودتر از بقیه ببینید.
ایمیل خود را وارد کنید:
می خواهم دریافت کنم
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید