زیردریایی فروش سندلر (Sandler)

زیردریایی فروش سندلر

آیا روش شناسی فروش سندلر (Sandler) برای کسب و کار شما مناسب است؟

از تعدادی استراتژی معتبر فروش، به طور گسترده ای در سرتاسر دنیای کسب و کار استفاده شده است. بعضی از سازمان های فروش از فرآیند فروش پنج مرحله ای ساده استفاده می کنند؛ در حالی که برخی دیگر فرآیند فروش هفت مرحله ای را ترجیح می دهند. هنوز هم سازمان هایی پیدا می شوند که فرآیندهای فروش خود را با استفاده از جنبه های متنوعی از فلسفه های فروش، سفارشی می کنند.

یکی از موثرترین فلسفه های فروش موجود که 50 سال سابقه هم دارد، سیستم فروش سندلر است که به عنوان «روش فروش سندلر» نیز شناخته می شود. این روش بر خلاف عقل سلیم تاکید دارد که کارشناسان فروش به جای زمان گذاشتن روی قطعی کردن معامله، زمان بیشتری را صرف تعیین صلاحیت مشتری بالقوه کنند. این رویکرد تحول بنیادینی را در دنیای فروش ایجاد کرده است و امروزه شاهد نتایج حاصل از آن هستیم.

چرخه حیات روش فروش سندلر:

چرخه حیات روش فروش سندلر:

تکنیک فروش سندلر چیست؟

روش شناسی فروش سندلر یا «سیستم فروش سندلر» در سال 1967 توسط «دیوید سندلر» بوجود آمده است. براساس روانشناسی رفتار انسان، سیستم فروش سندلر بجای اینکه ساده انگارانه پاسخ هایی را ارائه بدهد، بر روی پرسیدن سوالات درست متمرکز است.

در نتیجه، کارشناسان فروشی که بر اساس روش سندلر آموزش های لازم را دیده بودند، به عنوان یک فروشنده سمج و پرخاشگر کلیشه ای ظاهر نمی شدند. سیستم سندلر بر تعهد متقابل کارشناس فروش و مشتری بالقوه تأکید دارد که در آن، کارشناس فروش به جای اینکه صرفاً یک فروشنده معمولی باشد، به عنوان یک مشاور قابل اعتماد عمل می کند.

 

فرایند فروش سندلر

در حالی که فرایند فروش سندلر از بسیاری جهات به یک فرآیند فروش سنتی شباهت دارد، بیشتر از مرحله پایانی معامله، بر روی مرحله تعیین صلاحیت مشتری تأکید می کند. بسیاری از فرآیندهای فروش به صورت یک قیف نمایش داده می شوند، ولی روند فروش سندلر با کمک «زیردریایی سندلر» نشان داده می شود. به گفته «دیو ماتسون»، مدیر عامل سندلر، این زیردریایی «چه چیزی» و «چگونه» را با هم ادغام می کند تا نقشه راه واضح تری را برای فروشنده فراهم سازد.

الگوی زیر دریایی فروش سندلر

برقراری ارتباط

زیردریایی سندلر به سه بخش بزرگ تقسیم شده است که هرکدام از آنها دوباره به بخش های کوچکتری تقسیم می شوند. اولین بخش بر ایجاد رابطه متمرکز است. کارشناس فروش پس از یافتن مشتری احتمالی، می توانند نقش مشاور قابل اعتماد را ایفا کرده و اعتماد مشتری بالقوه را به خوبی جلب کنند. این بخش بزرگ به دو بخش کوچکتر تقسیم می شود:

پیوند و ایجاد ارتباط: فروشنده بر اساس اعتماد متقابل، رابطه مثبتی را با مشتری برقرار می کند. این ارتباط منجر به برقراری ارتباط موثرتر در بقیه مراحل فروش سندلر هم می شود.

قراردادهای از پیش تعیین شده: فروشنده، چه رسمی و چه غیررسمی، مراحل مربوط به بقیه فرآیند را مشخص می کند؛ از جمله اینکه کارشناس فروش و مشتری بالقوه چه زمانی و چگونه ارتباط بیشتری را با یکدیگر برقرار می کنند و در طی هر تعامل، چه اتفاقی می افتد.

تعیین صلاحیت مشتری بالقوه

بخش اصلی روش فروش سندلر، تعیین صلاحیت مشتری بالقوه است. در حالی که بسیاری از فرآیندهای فروش دیگر بیشتر بر روی مرحله نهایی شدن معامله متمرکز هستند، فرایند فروش سندلر به کارشناسان فروش این امکان را می دهد تا اعتماد متقابل را با طرح سوالاتی جلب کنند که به منظور تعیین اینکه آیا راه حل ارائه شده برای مشتری مناسب است یا خیر، پرسیده می شوند.

علاوه بر این، کارشناس فروش تعیین می کند که آیا مشتری احتمالی توان تصمیم گیری و صرف هزینه خرید محصول یا خدمات را دارد یا خیر.

این بخش بزرگ هم به سه بخش کوچکتر تقسیم شده است:

دردها: کارشناس فروش، مشکلات قابل مشاهده ای که مشتری بالقوه با آنها روبرو می شود، دلایل اصلی این مشکلات قابل مشاهده و اثرات فردی این مشکلات را هم کشف می کند. کارشناس فروش باید سوالات زیادی را بپرسد، زیرا ممکن است مشکلات واقعی آنها که نیاز به حل شدن دارند، موارد چندان واضحی نباشند.

بودجه: کارشناس فروش مطابق روش سندلر به جای چانه زدن بر سر قیمت، برای تهیه راهکار از مشتری بالقوه درخواست راهنمایی مالی واقع بینانه ای را می کند. این کارشناس فروش باید سایر دغدغه های احتمالی بر سر بودجه، مانند زمان و کارکنان را هم در صورت لزوم برطرف نماید.

تصمیم گیری: کارشناس فروش تعیین می کند که آیا مشتری بالقوه صلاحیت تصمیم گیری برای پیشروی و حرکت رو به جلو را دارد یا خیر. اگر مشتری بالقوه قدرت تصمیم گیری را داشته باشد، کارشناس فروش سوالات درستی را می پرسد تا معیارهایی که برای تصمیم گیری نهایی احتیاج دارند را بتوانند درک کنند؛ سپس، با فهمیدن همه ی این شرایط، فروشنده می پرسد که آیا چیز دیگری هم می تواند مانع از ادامه حرکت رو به جلوی مشتری بالقوه شود یا خیر.

کارشناسان فروش با در اختیار داشتن همه ی این اطلاعات، راهکاری را تهیه می کنند و قطعی سازی معامله را بر عهده مشتری بالقوه می گذارند.

 

قطعی کردن فروش

یکی از نکات جالب این است که کارشناسان فروش، اتمام معامله را بر عهده مشتری بالقوه قرار می دهند. اگر کارشناسان فروش، سوالات درستی را از مشتریان بالقوه پرسیده باشند، به جای اینکه مشتریان را مجبور به اتمام معامله کنند، این اختیار را به مشتری بالقوه می دهند تا خودشان با درخواست برای پیشروی و حرکت رو به جلو، فروش را به اتمام برسانند. قطعی فروش که بخش بزرگی محسوب می شود به دو مرحله کوچکتر تقسیم می شود:

تکمیل فروش: کارشناس فروش به عنوان یک مشاور قابل اعتماد، باید همچنان سوالاتی را بپرسد تا انتظارات مشتریان بالقوه را برآورده سازد. پس از اطمینان از رضایت تمامی تصمیم گیرندگان، نوبت امضای قرارداد و شروع به کار می شود.

فعالیتهای پس از فروش: پس از امضای قرارداد، کارشناسان فروش باید رابطه ای را با مشتری احتمالی که اکنون یک «مشتری» محسوب می شود، را برقرار کنند تا مطمئن شوند که راه حل پیشنهادی آنها درست بوده است. اگر اینگونه باشد، معرفی شرکت شما توسط یک مشتری خوشحال می تواند باعث جذب تعداد زیادی از مشتری های بالقوه جدید برای شروع مجدد فرایند شود.

اگر مشتری ای شما را به دیگران معرفی نمی کند، حتماً از آنها این درخواست را داشته باشید، زیرا 91٪ از مشتریان می گویند که مایل به معرفی شما هستند، اما فقط 11٪ از کارشناسان فروش می توانند از مزیت بازاریابی دهان به دهان استفاده کنند. 

تمامی مراحل فروش را با تیم خود به کمک شکل زیر مرور کنید:

 

مراحل فرآیند فروش

معرفی نرم افزار لوسید چارت و الگوهای آن برای روش فروش سندلر

حالا که به طور دقیق با سیستم فروش سندلر آشنا شده اید، می توانید از آن به خوبی استفاده کنید و البته پلت فرم وب- محور لوسید چارت (Lucidchart) هم می تواند در این زمینه به شما کمک زیادی کند. شما می توانید با ایجاد نمودارهای گردش کار، الگوها، نقشه های ذهنی و لیست های یادآور، فرایند فروش خود را به درستی پیش ببرید و تعداد زیادی از مشتریان بالقوه را هم به طور همزمان مدیریت کنید. در ادامه به چند روش اشاره می کنیم که می توانید علاوه بر الگوی زیردریایی سندلر، از پلت فرم لوسید چارت هم استفاده کنید.

 

تعیین صلاحیت مشتریان در فروش

با استفاده از ابزار نقشه های ذهنی، در مورد سوالات درستی که می توانید از مشتری های بالقوه بپرسید، ایده پردازی کنید تا بتوانید تعیین صلاحیت را برای این دسته از مشتریان انجام دهید. شما می توانید با اعتراضات متداولی که ممکن است با آنها روبرو شوید، نمودار گردش کاری را ایجاد کنید و سوالاتی که می توانید با کمک آنها مشتری احتمالی را به مسیر درست بازگردانید را هم مشخص کنید.

روندنمای اعتراضات فروش

ارزش برقراری ارتباط

از پلت فرم لوسید چارت استفاده کنید تا مطمئن شوید که شما و مشتری احتمالیتان در همان وضعی که تعیین صلاحیت می شوید، باقی می مانید و سپس معامله را قطعی می کنید. برای درک بهتر نیازهای مشتری بالقوه، ممکن است بخواهید روندنماها یا نمودارهای فنی ای را ایجاد کنید که فرایند فعلی مورد استفاده توسط مشتریان بالقوه را تأیید می کند. شما می توانید راهکار خود را به صورت تصویری نشان دهید تا مشتریان بالقوه بتوانند ارزش را به طور واضح مشاهده کنند. 

نمایش جامع فرآیند فروش

اگر شما مسئول عملیات فروش یا رهبر تیم فروش هستید و تمایل دارید تا از تکنیک فروش سندلر در کل سازمان خود استفاده کنید، می توانید یک روندنما را به نحوی تنظیم کنید تا نشان بدهد که نمایندگان فروش شما در هر مرحله باید چه کاری را انجام دهند.

فرآیند سیستم فروش سندلر

در آخر اینکه، چه از تکنیک فروش سندلر استفاده می کنید یا نه، پلت فرم لوسید چارت می تواند به شما کمک کند تا ارتباطات مشتری و فرآیندهای فروش خود را به خوبی سازماندهی کنید.

یادآوری: علاوه بر لوسید چارت نرم افزارهای دیگری هم برای ترسیم فرایندهای فروش و تبدیل ایده ها به نمودارها وجود دارد.

به کمک کتاب مدیریت کاریز فروش، با طراحی فرایندها و فعالیتهای فروش بیشتر آشنا شوید. اطلاعات بیشتر در اینجا وجود دارد.

کتاب مدیریت کاریز فروش

برای بهبود و طراحی فرایندهای فروش و انتخاب متدولوژی فروش مناسب با ما تماس بگیرید.

تلفن :28421608-021
واتس آپ: 9151075-0903

اگرفعلا فرصت مطالعه این مقاله را ندارید می توانید فایل PDF آن را برای مطالعه در زمان دیگری دانلود کنید

این مقالات را هم حتما بخوانید:

6 روش شناسی برتر فروش برای افزایش فروش

در این مقاله، درباره معمولترین روش شناسی های فروش، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار...

10 علت اصلی کاهش فروش: چه کسی فروش مرا دزدید؟

چرا فروش کم شده است؟ چرا درآمد این قدر کاهش یافته است؟ چرا انبارها پر...

ارزیابی عملکرد کارشناسان فروش (2)

ارزیابی عملکرد فروش بسیار ارزشمند است. یک روش مناسب می تواند موجب کاهش خطاها و...

این محصولات می تواند برای شما مفید باشد:

تخفیف!
-48% تخفیف

کتاب های چاپی، ویدئویی و الکترونیکی

کتاب مدیریت کاریز فروش

۶۲,۵۰۰ تومان۴۸۱,۷۰۰ تومان
تخفیف!
-20% تخفیف
۶۲۰,۰۰۰ تومان
به این مطلب رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید