۳۰ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / آموزش CRM / ریسک های مدیریت ارتباط با مشتری (سی ار ام)
ریسک‌های مدیریت ارتباط با مشتری یا سی ار ام ( CRM )
ارتباط با مشتری

ریسک های مدیریت ارتباط با مشتری (سی ار ام)

ریسک‌های مدیریت ارتباط با مشتری یا سی ار ام ( CRM )


ریسک های مدیریت پتانسیل بالای استفاده از مدیریت ارتباط با مشتری (Customer Relationship management) ، با عدم اطمینان ناشی از شکست‌های قبلی همراه است که این امر، لزوم تعیین عوامل مؤثر بر سی ار ام ( CRM ) برای به‌کارگیری آن را مطرح کرده است.به علت تفاوت سیستم‌های سی ار ام ( CRM ) با دیگر سیستم‌های اطلاعاتی، این سیستم ریسک‌های مدیریتی دارد که اگر پیش از پیاده‌سازی، سازمان برای رویرویی با آن آماده نشود، پروژه‌ی پیاده‌سازی سی ار ام ( CRM ) ، دچار اختلال شده و با شکست روبه رومی شود. ریسک‌های مدیریت ارتباط با مشتری شناسایی‌شده توسط امید قربان زاده عبارت اند از:

۱.   کاربران سیستم

گرایش‌ها و نحوه‌ی تفکر فروشندگان و کاربران سی آر ام با سیستم‌های دیگر متفاوت است و کار پیاده‌سازی و آموزش CRM را دچار اختلال می‌کند.

۲٫   فرآیندهای مورداستفاده

مدیریت اغلب سازمان‌ها معتقدند که فرآیندهای سی آر ام ( CRM ) باید برای به دست آوردن مزیت رقابتی متفاوت باشند. اگرچه این امر صحیح است، اما موجب افزایش پیچیدگی پیاده‌سازی مدیریت ارتباط با مشتری می‌شود.

۳٫ سرعت تغییر

جهانی‌سازی بازارها، فشارهای داخلی برای رقابت، تغییر سریع موقعیت بازار، سرعت تغییر را برای کاربران سیستم‌های CRM افزایش می‌دهد. محققان معتقدند که سرعت تغییری که پیاده سازان سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری  با آن مواجه‌اند از دیگر عوامل بیش‌تر است.

تــاریـخچه‌ی مدیریت ارتباط با مشتری

تــاریـخچه‌ی CRM

 مدیریت ارتباط با مشتری طی چند دهه‌ اخیر پیشرفت و تکامل چشمگیری داشته است. در حال حاضر CRM به ابزاری ضروری تبدیل شده است و روشی را که یک کسب‌وکار داده‌های مشتریانش رامدیریت، ذخیره و استفاده می‌کند، به طور کامل تغییر داده است.

دانلود کتاب الکترونیک

۴٫نیاز به سیار بودن

سیستم‌های متمرکز بر فروش، به‌طورمعمول از کانال‌های مختلف فروش مثل اینترنت، فروش از راه دور و نیروهای فروش سیار استفاده می‌کنند و ازنظر فناوری و مدیریت به سیار بودن نیازمند هستند. این مسئله، مهم‌ترین تمایز سیستم‌های سی ار ام  نسبت به دیگر سیستم‌های اطلاعاتی است

۵٫اعتماد بیش از حد به متدولوژی‌های ثابت نشده

ازآنجاکه سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری جدید هستند و هنوز متدولوژی منحصربه‌فردی برای توسعه‌ی آن‌ها وجود ندارد، در مورد به‌کارگیری متدولوژی‌های نامناسبی که در سیستم‌های مالی و ERP استفاده می‌شوند با ریسک مواجه هستند.

۶٫بودجه ناکافی

اختصاص ندادن بودجه‌ی کافی  ناشی از، برآورد غلط هزینه‌های مهندسی مجدد فرآیندها، مسائل پیش‌بینی‌نشده و حتی پایین آوردن هزینه جهت شروع به کار پروژه است.

۷٫نیاز به دوباره‌کاری

مسائل دوباره‌کاری که توسط هوسون و مک آلپین (۱۹۹۹) تشریح شده است به‌طورکلی به توسعه کلیه سیستم‌های نرم‌افزاری برمی‌گردد، با این استثنا که سیستم‌های شکست‌خورده و غیر کارکردی اثر بیش‌تری بر محیط مدیریت ارتباط با مشتری  می‌گذارد.

نکته مهم : سردرگمی و اشتباه در خرید نرم افزار  مدیریت ارتباط با مشتری ، به دلیل طراحی نشدن نیازهای سازمان  و اجرای بی‌برنامه نرم‌افزار پس از خرید و آموزش کم و نادرست شرکت‌های ارائه‌دهنده نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا نرم افزار سی ار ام (CRM) برای سازمان بحران هایی  رخ می‌دهد. و  همه آنها از برداشت های نادرستی که ما از نرم افزار CRM داریم .

درباره مُدام

در کنار شما و کسب و کارتان هستیم تا از طریق یادگیری درست و استقرار اثربخش CRM به شما کمک کنیم تا مشتریان بیشتری را جذب و حفظ کنید و در انتخاب نرم افزارCRM، استقرار CRM و تحلیل رفتار و داده های مشتری با شما همگام و همراه باشیم.

مقاله پیشنهادی

داده‌کاوی از کجا آمد و به کجا میرود

داده‌کاوی از کجا آمد و به کجا میرود ؟

داده‌کاوی : به مجموعه‌ای از مراحل قابل انجام بر اساس داده‌های پیچیده و کلان، با هدف کشف الگوهایی که با چشم مسلح دیده نمیشوند و نیازمند تحلیل میباشند، گفته میشود. داده‌کاوی بسیار به شناخت مشتری شما کمک میکند و در نهایت منتج به سود سازمان می‌شود.