5 دلیل مهم برای یکپارچه سازی هوش مصنوعی با نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

یکپارچه سازی هوش مصنوعی با نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، پرطرفدارترین نرم افزار در جهان است. پیش بینی می شود که این نرم افزار تا سال 2025 به درآمد بالای 80 میلیارد دلار هم برسد.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری که خود یک ابزار با جنبه ها و ویژگی های زیاد و کاملاً کاربردی است، در حال حاضر دستخوش تحول بزرگی است که توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است و همچنان ادامه دارد.

امروزه سازمان ها به دنبال بهترین نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری با قابلیت های هوش مصنوعی هستند. سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری، ابزارهای قدرتمندی برای جمع آوری داده ها هستند که به کسب و کارها این امکان را می دهند تا تعاملات با مشتری را به شکل بهتری جمع آوری، ذخیره، مدیریت کرده و بر روی آنها متمرکز شوند.

مدیریت کارآمدتر و خدمت رسانی خودکار به مشتری باعث برقراری روابط طولانی مدتی با مشتریان می شود.

با توجه به اینکه حجم داده های تولید شده به صورت روزانه با افزایش تصاعدی همراه بوده است، سازمان هایی که نیاز به این داده ها دارند دچار تغییر شده اند.

در حال حاضر، ما به فناوری مدیریت ارتباط با مشتریانی نیاز داریم که بتواند داده ها را همزمان استخراج، تجزیه و تحلیل و تفسیر کند تا تصمیمات سریع و مبتنی بر آمار و ارقام گرفته شود.

بر اساس گزارشی از سویIDC (مرکز داده اینترنتی) و شرکتSalesforce ، مدیریت ارتباط با مشتری مجهز به هوش مصنوعی، توانایی ایجاد بیش از 1.1 میلیارد دلار افزایش در میزان تولید ناخالص داخلی جدید و 800000 شغل جدید را در سطح جهان تا سال 2021 دارد که به عنوان یک مزیت رقابتی در فضای کسب و کار پیچیده شناخته می شود.

با وجود این شواهد، یکپارچه سازی اتوماسیون هنوز هم با نگرانی شدیدی همراه است و به همین دلیل ما در این مقاله می خواهیم پتانسیل کاربرد هوش مصنوعی را بررسی کنیم:

1. دستیار مجازی مختص شما (خیلی کم از شما سوال می کند.)

مدیریت ارتباط با مشتری با قابلیت های هوش مصنوعی، کارکنان شما را قادر می سازد تا بهره وری و کارایی بیشتری داشته باشند و می تواند به آنها در مدیریت تقویم ها، برنامه ریزی جلسات، برقراری تماس تلفنی، یادداشت برداری، پیگیری مشتری و خلاصه در هر کار دستی و معمولی ای کمک کند.

در واقع، هوش مصنوعی تمام وظایف آزار دهنده اجرایی که باعث کاهش سرعت کار می شود را انجام می دهد و آنها را از لیست کارهای باقیمانده خط می زند و سپس دوباره این کارها و وظایف را بررسی کرده و احتمال هرگونه خطای انسانی را هم از بین می برد.

مثال‌ها

 • ابزارهای شنیداری و یادداشت برداری، تمامی بحث های مربوط به جلسات فروش شما را ثبت می کنند. لازم نیست نگران فراموش کردن نکات مهم باشید.
 • نرم افزار تجزیه و تحلیل تماسهای تلفنی مدیریت ارتباط با مشتری شرکت Salesforce، تماس ها و جلسات را ثبت، متن سخنرانیها جمع آوری، یادداشت هایی را با ذکر زمان ضبط و حتی به موضوعات یا بر روی عبارات مورد علاقه تاکید می کند.
 • ابزارهای مدیریت تقویم مبتنی بر هوش مصنوعی، جلسات را به طور خودکار تنظیم می کنند و تقویم ها را نیز مدیریت می کنند.

2. مشتری ها را بخش بندی کرده و اسامی را لیست بندی می کند.

مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند به شما کمک کند تا در رویکرد بخش بندی مشتریان تمام جزئیات لازم را ببینید. با کمک الگوریتم های هوشمند، می توانید مشتری ها را بدون هیچ زحمتی و بر اساس آمار جمعیتی، رفتار آنها هنگام خرید، موارد مورد علاقه و همچنین مواردی که از آن بیزارند، بخش بندی کنید.

شما می توانید داده های گذشته در مورد رفتار مشتری را مطالعه و رفتار آنها را در آینده پیش بینی کنید تا از پیامها و تجربیانت آنها استفاده کنید و آنها را بیشتر به خود نزدیک کنید. هرچه بازاریابی و اطلاع رسانی شما هدفمندتر شود و سرنخهای بیشتری را به مشتری تبدیل کنید.

مثال‌ها

 • از کلان داده برای هدف قرار دادن مجموعه خاصی از مشتریان بالقوه به جای یک گروه بزرگ و کاملاً تعریف شده استفاده کنید.
 • موتور بخش بندی خودکار می تواند بخشهای دقیق و مفصلی ایجاد کند و کمپین های هدفمند را تنها از یک مرکز داده مدیریت کند.

3. فرایند مدیریت سرنخ ها را ساده می کند.

احتمال زیادی دارد که نمایندگان فروش، سرنخ ها را پیگیری نکنند زیرا یا فراموش می کنند که این کار را انجام دهند یا اینکه بیش از حد روی آنها کار کنند.

اگر حجم و تعداد سرنخ ها بیشتر باشد، غربال کردن همه آنها به طور دستی تبدیل به کار چالش برانگیزی می شود. در واقع، هر فرصت از دست رفته مثل از دست دادن کسب و کار است.

شما نمی توانید از سرنخ ها، به ویژه موارد واجد شرایط، چشم پوشی کنید. هنگامی که ما هوش مصنوعی و فناوری مدیریت ارتباط با مشتری را با هم ترکیب می کنیم، در واقع یک نیروگاه تولید سرنخ را ایجاد می کنیم.

ترکیب هوش مصنوعی و مدیریت ارتباط با مشتری که شکست ناپذیر هستند به ما این امکان را می دهند تا بدون از دست دادن کیفیت، تعاملات، بازده و دستاوردهای خود را افزایش دهیم، در نحوه مشارکت وحمایت و تشویق تغییراتی را ایجاد کنیم و صلاحیت سرنخ ها را سنجیده و آنها را پیگیری هم کنیم.

هوش مصنوعی، نقش مهمی در کاریز فروش ما دارد و همه مشکلاتی که در گذشته منجر به از دست دادن سرنخ های واجد شرایط شده بود را برطرف می کند.

مثال‌ها

 • ابزارهای هوش مصنوعی، کارشناسان فروش را شبیه سازی می کنند و به عنوان اولین نقطه تعامل بین سرنخ و سازمان از طریق ایمیل یا پیام کوتاه عمل می کنند. به محض واجد شرایط بودن سرنخ، کارشناس فروش مسئولیت او را به عهده می گیرد.
 • هر زمان که مشتری احتمالی قصد خرید خود را نشان می دهد، ابزارهای جستجو از رسانه های مختلفی سرنخ را جذب می کنند.
 • تجزیه و تحلیل پیشگویانه، مشتریان و مخاطبین را بر اساس احتمال تعامل و خرید آنها در اولویت قرار می دهد و به کارشناسان فروش کمک می کند تا در حالی که کانال ارتباطی بهتری را سریعا ایجاد می کنند، بر بهترین و واجد شرایط ترین سرنخ ها تمرکز کنند.

4. نزدیکی به مشتری و حفظ مشتری را افزایش می دهد.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری با استفاده از هوش مصنوعی می تواند با تعیین حالت عاطفی ذهنی مشتریان از طریق درک کلمات متن ها یا اصوات، لحنها و الگوی مکالمات؛ تجربه ها و تعاملات سفارشی را ایجاد کند.

این فناوری حتی برای درک رضایت یا عدم رضایت مشتری از محصول شما همزمان، می تواند احساسات را تحلیل کند و از فن آوری تشخیص تصویر نیز استفاده کند. وقتی این داده های پر مایه و مهم را بدست می آورید، می توانید به سرعت مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و برای پاسخگویی به مشتریان اقدام کنید.

ترکیب هوش مصنوعی و مدیریت ارتباط با مشتری می تواند داده ها را از تمامی نقاط تماس مشتری دنبال کند و پیش بینی دقیقی از رفتار و خواسته های آنها را به شما ارائه دهد.

مثال‌ها

 • از طریق ارائه نظرات آنلاین یا نقد و بررسی پیشنهاد شده توسط مشتریان، کلمات و جملات آنها را تجزیه و تحلیل کنید و لحن عمومی آنها را هم تعیین کنید.
 • قصد و نیت تماس گیرنده را پیش بینی کنید، سرعت حل مشکلات را افزایش داده و تنش ها و اختلافات را هم از طریق تجزیه و تحلیل گفتار کاهش دهید.

5. معاملات بیشتری را قطعی کرده و کمتر ضرر کنید.

مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند موقعیت های مختلف فروش که در آن معاملات موفق شده اند یا شکست خورده اند را بررسی کند. مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر هوش مصنوعی، اطلاعات مفیدی را ارائه می دهند و توصیه های هوشمندانه ای را در طول مراحل مختلف قیف فروش ارائه می دهند تا کارشناسان فروش در مورد بهترین راه کار بعدی برای قطعی کردن یک معامله توصیه های لازم را کنند.

مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین می تواند کمک کند تا مشخص شود که کدام خریدار قصد واقعی خرید را دارد و چرخه فروش را تسریع کنند، مواردی که هم تأثیر مثبت و هم منفی بر روی کانال ارتباطی دارند را برای مدیریت موثرتر کانال ارتباطی تعیین می کند.

مقاله بررسی کسب و کار هاروارد با عنوان “چگونه هوش مصنوعی فروش را تغییر می دهد” بیان می کند که الگوریتم های هوش مصنوعی می توانند پنج حوزه اصلی فروش به نام های بهینه سازی قیمت، پیش بینی، بیش فروشی و فروش مکمل، امتیازدهی مشتری احتمالی و مدیریت عملکرد را تحت تأثیر قرار دهند.

اگر نرم افزار مدیریت ارتباط مشتری و هوش مصنوعی را در کنار هم قرار دهید، می تواند اطلاعات جامعی را درباره همه این مولفه ها ارائه دهد و منجر به قطعی شدن تعداد معاملات بیشتری شود.

مثال‌ها

 • هوش مصنوعی شرکت Salesforce پیشنهادات هوشمندانه ای را ارائه می دهد و نگرش ها و پیش بینی های مفصلی را تشریح می کند تا کارشناسان فروش بتوانند از این عوامل در مدیریت سرنخ ها، اعلام قیمت به مشتری و گفتگو برای ترغیب به خرید کالا استفاده کنند.
 • نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی محصولات مشابه را در یک گروه قرار می دهد، از لیست قیمت اجناس داخلی از شرکت های فروش/ فروشندگان/ توزیع کنندگان نهایت استفاده را می کند و همچنین پیشنهادات تخفیف، عوامل تشویقی و شرایط پرداخت را برای رسیدن به قیمت های پویا و بهینه در نظر می گیرد.

هم هوش مصنوعی و هم سیستم مدیریت ارتباط با مشتری همیشه با ما هستند و نقشی اساسی در نحوه عملکردمان دارند. استفاده همزمان از هوش مصنوعی و مدیریت ارتباط با مشتری، بهترین راه برای بهبود هوشمندی فروش و افزایش شدید درآمد است.

این مقالات را هم حتما بخوانید:

آینده نرم افزار سی آر ام (CRM) چگونه است؟

در اواخر دهه 80 میلادی ،شرکت ها از برنامه های اداری پیشرو، مانند نرم افزار...

تحلیل داده‌های مشتریان در صنعت خرده فروشی

تحلیل داده‌های مشتریان در صنعت خرده فروشی در بازار رقابتی امروز، موفقیت هر کسب‌وکاری به...

داده‌کاوی در کافی شاپ و رستوران

داده‌کاوی در کافی شاپ و رستوران در پست قبلی به بررسی کاربردهای داده‌کاوی در صنعت...

۲ Comments

این محصولات می تواند برای شما مفید باشد:

تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی و الکترونیکی

کتاب گنج پنهان

۹۲,۴۰۰ تومان۲۸۶,۴۰۰ تومان
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی و الکترونیکی

کتاب تند آموز رپیدماینر (RapidMiner)

۶۲,۵۰۰ تومان۱۸۱,۷۰۰ تومان
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی، صوتی و الکترونیکی

کتاب راهنمای مدیریت ارتباط با مشتری

۵۰,۰۰۰ تومان۲۳۱,۷۰۰ تومان
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتاب تُندآموز RapidMiner

داده کاوی را سریع یاد بگیرید
کد تخفیف 20 درصدی:
20percentoff

کد تخفیف را یادداشت کنید.
همین الان میخرم 
close-link

کتاب تُندآموز RapidMiner

داده کاوی را سریع یاد بگیرید
کد تخفیف 20 درصدی:
20percentoff

کد تخفیف را یادداشت کنید.
همین الان میخرم 
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید