15 مورد از بهترین نمونه های روابط عمومی برای شروع یک کمپین بازاریابی فوق العاده خلاقانه

کمپین بازاریابی فوق العاده خلاقانه

15 مورد از بهترین نمونه های روابط عمومی برای شروع یک کمپین بازاریابی فوق العاده خلاقانه 

روزنامه‌نگاران، عاشق داستان‌های جالب و کمپین‌های بازاریابی ویروسی یا همان ویروسی هستند، اما دیده شدن از بین رقبا، یکی از بزرگ ترین چالش‌ها برای تمام کسب و کارهایی است که در حوزه روابط عمومی فعالیت دارند.

 هنگامی که به انگیزه نیاز دارید، کشف جذاب ترین کارها و اجراهای روابط عمومی در سال های اخیر می تواند بسیار مفید باشد. برای صرفه جویی در وقت، فهرستی از بهترین نمونه های روابط عمومی را تهیه کرده ایم تا در کمپین بعدی خودتان، خلاقیت به خرج دهید.

 15 مورد از بهترین نمونه های روابط عمومی در شرکت های مختلف عبارتند از:  

 1. شرکت Spotify: کمپین Wrapped
 2. شرکت :Subway کمپین Eat Fresh Refresh
 3. شرکت :HostelWorld کمپین Even Divas Are Believers
 4. شرکتLego : کمپین Rebuild the World
 5. شرکت Dove: کمپین #TheSelfieTalk
 6. شرکتIkea : کمپین #StayHome
 7. شرکت :Stabilo Boss کمپین Highlight the Remarkable
 8. شرکت Logitech: کمپین BS Detection Spoof
 9. شرکت:Old Spice کمپین Paper Blazer Ad
 10. شرکت Star Wars : کمپین Passing the Box-Office Baton to the Avengers
 11. شرکت Johnnie Walker : کمپین Jane Walker
 12. شرکت AirBnB & BBC Earth: کمپین Night at Blue Planet II
 13. شرکت SpaceX & Tesla: کمپین SpaceX Sends a Tesla into Outer Space
 14. شرکت State Street Global Advisors: کمپین Fearless Girl
 15. شرکت ALS Association: کمپین ALS Ice Bucket Challenge

1. شرکت Spotify: کمپین Wrapped

کمپین Wrapped شرکت Spotify، به سرعت به یک رویداد ویروسی و پایان سال تبدیل شده است. از سال 2016، برنامه آنلاین برای هر کاربر، خلاصه ای از عادت‌های شنیداری آنها را ارائه می‌دهد که با گرافیک‌های رنگارنگ و جذابی ارائه می‌شوند. شما می توانید اطلاعات خود را در پلتفرم های مختلف مانند اینستاگرام و تیک تاک هم به اشتراک بگذارید.

Wrapped فقط یک کمپین بازاریابی نیست، بلکه یک کمپین اجتماعی ویروسی، چند پلتفرمی و القا کننده FOMO (ترس از دست دادن فرصت) هم به شمار می آید. این کمپین، به شدت شخصی، مرتبط و قابل اشتراک گذاری است. در واقع، به خاطر وجود همین ترکیب برنده است که رقبای آن، یعنی شرکت های اپل و یوتیوب، نتوانسته اند چنین کمپینی را مجددا ایجاد کنند.

کمپین Wrapped شرکت Spotify،

2. شرکت رستورانهای :Subway کمپین Eat Fresh Refresh

مدت زمان زیادی است که شرکت Subway، کمپین‌های بازاریابی بی‌شماری را با شعار تبلیغاتی قابل اعتماد Eat Fresh معرفی کرده است. در حال حاضر، با توجه به تغییراتی که در برند و منوی این شرکت ایجاد شده است، کمپین جدیدی با عنوان مناسب “Eat Fresh Refresh” ظاهر شده است. این کمپین شامل بسیاری از ستارگان ورزشی مانند استف کری و سرنا ویلیامز می شود که از شوخ طبعی خود برای تبلیغ گزینه های غذایی جدید شرکت Subway استفاده می کنند.

در یکی از تبلیغات این شرکت، تام بردی، یک قرص نان را از یک بطری عطر بزرگ بیرون می آورد و می گوید: «بوی بسیار خوبی دارد. فقط یک یار امتحان کنید.» این یک برداشت طنزآمیز از تبلیغات عطر است و در عین حال هم بر روی ترکیبات و گزینه های جدید شرکت Subway تاکید می کند.

 

3. شرکت :HostelWorld کمپین Even Divas Are Believers(حتی بزرگترین خوانندگان جهان هم به خوبی آن باور دارند.)

سفر به دور دنیا می‌تواند بهترین تجربه‌های زندگی‌ را برای شما به ارمغان بیاورد، اما می‌تواند شما را در موقعیت‌هایی قرار دهد که دوست دارید آن‌ها را کاملا از حافظه‌ خودتان پاک کنید؛ مانند اقامت شبانه در هتلهای هاستل. تعداد بی شماری از داستان‌ها و ویدئوهای ترسناک  از این هتل در رسانه های اجتماعی وجود دارد که مهمان‌نوازی کارکنان این هتل را مسخره می کنند؛ بنابراین، نیازی به گفتن نیست که آنها از وجه خوبی در بین مردم برخوردار نیستند.

اما شرکت  HostelWorldکه وب سایت رزرو هتل هاستل است، تصمیم گرفته است که با ماریا کری (Mariah Carey) همکاری کند تا تصویر جدیدی از این هتل را در ذهن مخاطب ایجاد کند و اقامت در هتل مدرن هاستل را به گونه ای نمایش بگذارد که تصاویر منفی از ذهن افراد پاک شود. آنها با استفاده از کلیشه‌ها یا باورهای اقامت مقرون به صرفه در هتل کولاک کردند؛ در واقع، امکانات لوکس و کمتر شناخته شده هتل هاستل‌، مانند دسترسی به امکانات مشابه به اقامتگاه‌های گران قیمت ‌تر اما با قیمت ارزان‌تر و امکان ارتباط با سایر همسفران را در معرض توجه مخاطبان قرار دادند.

پیام شرکت HostelWorld ساده است: اگر هتل های زنجیره ای هاستل برای افرادب مانند ماریا کری بسیار خوب هستند، پس برای همه افراد، هتل خوبی به شمار می آیند.

 

4. شرکتLego : کمپین Rebuild the World

به گفته شرکت Lego، بازسازی جهان، با یک آجر (لگو) آغاز می شود. این یک پیام قدرتمند و تاثیرگذار برای کسانی است که زندگی خود را پس از چندین سال پر فراز و نشیب، دوباره می سازند و این پیام توسط شرکتی ارائه شده است که به ساخت، آزمایش و زیر پا گذاشتن قوانین و اصول باور دارد.

این کمپین، نه تنها در زمان مناسبی ایجاد شده است، بلکه محصولات خود را به گونه ای تبلیغ می کند که فراتر از عملکرد و کارایی اولیه آنها است.

 

5. شرکت مواد شوینده Dove: کمپین #TheSelfieTalk

وقتی نوبت به ایجاد تداعی های مثبت برند می رسد، شرکت  Dove از جایگاه منحصر به فردی برخوردار است؛ به عنوان مثال، کمپین #TheSelfieTalk ، به فشاری که بر روی دختران جوان قرار دارد تا ظاهر بی نقصی داشته باشند و مدت زمانی که باید صرف آرایش و گرفتن عکس و فیلم برای رسانه های اجتماعی کنند، توجه ویژه ای کرده و وجود چنین فشارهایی را در جامعه، مورد نکوهش و انتقاد قرار می دهد. 

#TheSelfieTalk یکی از کمپین‌های شرکت Dove است که تأثیر صنعت زیبایی بر روی عزت نفس و تصویری که زنان از بدن خود دارند را مورد بررسی قرار می دهد. در نتیجه، این برند با مثبت گرایی، عشق به خود و اعتماد به نفس همراه است.

 

6. شرکتIkea : کمپین #StayHome

در طول دوره قرنطینه به خاطر ویروس کرونا، شرکت Ikea می‌خواست مشتریان، دیدگاه جدیدی نسبت به خانه‌های خود داشته باشند. وقتی وارد کمپین #StayHome می شوید، می توانید شاهد تعداد بسیار زیادی از نامه های عاشقانه افراد به خانه هایشان و تمام لحظات زندگی بخشی باشد که در خانه ها اتفاق می افتد. این کمپین، بازگوکننده این ایده است که خانه ما مکانی است که از آن استفاده می کنیم؛ مکانی گرما بخش که هم سرپناه است و هم جایی برای رشد. این کمپین، حامل پیامی امیدبخش است که تأثیر ماندگاری بر روی مخاطب می گذارد.

 

7. شرکت :Stabilo Boss کمپین Highlight the Remarkable

زنان بزرگ و مهمی در طول تاریخ وجود داشته اند که شاید آنطور که باید مورد تجلیل قرار نگرفته اند. شرکت  Stabilo Boss ، تولید کننده خودکارهای هایلایتر، کمپینی را به منظور تاکید بر روی این زنان و دستاوردهای باورنکردنی آنها آغاز کرده است.

 شرکت استابیلو، عکس‌های سیاه و سفید معروفی را از لحظات تاریخی تهیه کرده است و با خطی که به وسیله هایلایت زرد رنگ کشیده است، یکی از زن های حاضر در عکس را نشان داده است که در دوره خود انسان مهم و بزرگی بود. کمپین روابط عمومی شرکت باس، زنانی مانند “کاترین جانسون”، ریاضیدان ناسا که مسئول محاسبات ماموریت آپولو 11 به ماه بود را هایلایت کرده است. از بین نمونه های دیگر هم می توان به “لیز مایتنر”، برنده جایزه نوبل و “ادیث ویلسون”، بانوی اول اشاره کرد.

این کمپین در رسانه های اجتماعی به شدت مورد استقبال قرار گرفت و جوایز متعددی را هم کسب کرده است.

کمپین Highlight the Remarkable

8. شرکت Logitech: کمپین BS Detection Spoof

چند ساعات بعد از روز دروغ اول آوریل، تقریباً کلیه نشریات بازاریابی، بهترین شوخی‌ها، مسخره بازی ها و شیرین کاری‌هایی که در این روز، حواس همه افراد را در محل کار پرت می‌ کند را جمع آوری کرده و سپس، منتشر می کنند. یکی از بامزه‌ترین شوخی هایی که امسال توجه همه نشریات را جلب کرده است، ویدیوی محصولات جعلی Business Speak Detection از شرکت  Logitechبود؛ در این ویدئو، شرکت Logitech ، نامی خنده دار را به نحوی زیرکانه را برای محصول خود انتخاب می کند و مسئله وسواس و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در کسب و کارهای مختلف را هم مسخره می کند. البته با دیدن آن حس می کنید محصولات نقد شده اند که همین باعث می شود ویدئو خنده دارتر به نظر برسد.

 

9. شرکت:Old Spice کمپین Paper Blazer Ad

معمولا برندهای عطر برای تبلیغات در مجلات، کاغذ مخصوصی را در مجله قرار می دهند که بر روی آن، از آخرین عطر یا ادکلن خود استفاده می کنند، اما شرکت Old Spice متوجه شده است که افراد هنگام ورق زدن مجلات، از اینکه به صورت غیر منتظره با صفحاتی مواجه شوند که بوی عطرهای تند می دهند، اصلا خوششان نمی آید.

بنابراین، این شرکت تصمیم گرفت تا ادکلن جدید خود به نام “Captain” را به صورت کاغذ قرمز رنگی که به این عطر آغشته شده است، در قسمت آگهی های چاپی مجله GQ قرار دهد. آنها در مورد خصوصیات عطر هم نوشتند که این عطر مردانه، نه تنها با استایل مد روز هماهنگ است، بلکه با بوی مردانه خود توجه همگان را جلب می کند. تنها عیب استفاده از این کاغذ قرمز رنگ این است که اگر در زیر باران قرار بگیرد، به کاغذ خمیر شده تبدیل می شود!

شوخ طبعی و زیرکی، یکی از بهترین راه ها برای جذب مخاطب و البته جلب توجه رسانه ای است، و به نظر می رسد که شرکت Old Spice می تواند به خوبی از این خصوصیات، در تمامی کانال های بازاریابی خود استفاده کند.

کمپین Paper Blazer Ad

10. شرکت Star Wars : کمپین Passing the Box-Office Baton to the Avengers

فیلم “جنگ ابدیت” رکورد فروش فیلم “جنگ ستارگان” را شکست. فیلم “جنگ ابدیت”، تنها در افتتاحیه آخر هفته خود، بیش از 250 میلیون دلار فروش داشت.  LucasFilm استودیویی است که جنگ ستارگان در آن ساخته شده بود، از این بابت اصلا ناراحت نشد.

در عوض، آنها به دوستان خود در استودیو مارول افتخار کردند و یک توییت تبریک دلگرم کننده و امید بخشی را هم برای آنها نوشتند. عوامل فیلم جنگ ستارگان به دلیل تحسین رقیب خود به‌خاطر کسب موفقیتی باورنکردنی و اینکه بخاطر شکست اصلا ناراحت نشده بودند، توانستند عنوان “احترام به عاشقان فیلم” را در سرتاسر دنیا به‌دست بیاورند. البته، این حرکت بی نظیر از نظر رسانه ای هم به شدت پوشش داده شد.  

11. شرکت Johnnie Walker : کمپین Jane Walker

شرکت جانی واکر برای ترویج برابری جنسیتی و احترام به دستاوردهای زنان در طول تاریخ، نسخه زنانه ای از نوشیدنی به نام “جین واکر” را در روز جهانی زن به بازار عرضه کرد. این بطری نوشیدنی که در تعداد محدودی تهیه شده بود، به جای تصویر یک مرد، تصویر یک زن را بر روی لوگوی نمادین خود حک کرد و همین امر باعث شد تا این برند به قشری از جامعه نزدیک شود که همواره از تعهد این شرکت نسبت به پیشرفت اجتماعی، حمایت می کردند.

در مارس 2018، شرکت جانی واکر تعداد 250000 بطری از جین واکر را به بازار عرضه کرد و به ازای هر بطری فروخته شده، 1 دلار را به سازمان‌هایی اهدا کرد که زنان را به عنوان اعضای خود می پذیرفتند و به آنها قدرت می بخشیدند. این کار ملموس و بارز به کمپین آنها کمک کرد تا حمایت و شهرت بیشتری را بدست بیاورد.

کمپین Jane Walker

12. شرکت AirBnB و BBC Earth: کمپین Night at Blue Planet II

Blue Planet II بهترین سریال در تمام دوران ها به شمار می آید که در مورد طبیعت است؛ اولین قسمت آن، بیش از 14 میلیون بیننده را به خود جذب کرده است و عنوان برترین برنامه تلویزیونی بریتانیا در سال 2017 را هم کسب کرده است. تماشای این برنامه تلویزیونی می تواند شما را در همان زیستگاهی قرار دهد که از آن فیلم برداری می کنند، اما شرکت BBC Earth می خواست همه چیز را برای بزرگ ترین طرفداران خود ارتقا ببخشد، در واقع، این شرکت به طرفداران خود فرصتی را ارائه داد تا بتوانند تجربه کنند که محقق و فیلمساز  Blue Planet II بودن چگونه می تواند باشد.

شرکت  BBC Earthبرای انجام این کار، با شرکت AirBnB همکاری کرد تا مسابقه ای را برای اعضای خود برگزار کند و دو برنده خوش شانس می توانند 3 روز و 2 شب را در کشور باهاما و در همان کشتی تحقیقاتی و اکتشافی ای سپری کنند که در این فیلم نشان داده می شود. افراد در طول سفر خود، با محققان زندگی کرده و با آنها در مورد کار هم صحبت می کنند؛ حتی آنها به همراه فیلمسازان و با کمک زیردریایی، به اعماق اقیانوس اطلس می روند تا منحصربه‌فردترین حیات‌وحش را زیر آب تماشا کنند. این شرکت با ارائه چنین فرصتی، می‌تواند افراد بیشتری را به تماشای سریال خود مجاب کند و شرکت AirBnB هم می ‌تواند برند خود را مطرح سازد تا حس وابستگی مخاطبان  را افزایش دهد.  

 

13. شرکت SpaceX & Tesla: کمپین SpaceX Sends a Tesla into Outer Space

همه می دانند که ایلان ماسک می خواهد انسان ها را به مریخ بفرستد. از این رو، هنگامی که شرکت اسپیس ایکس، جدیدترین موشک خود به نام “فالکون هوی” را به فضا پرتاب کرده است، بسیار خبرساز شد و در تیتر مقالات خبری قرار گرفت. وقتی که فالکون هوی، خودروی برقی تسلا رودستر قرمز گیلاسی رنگ را به بازار عرضه کرد، تا مدت ها از آن به عنوان بزرگ ترین و خارق العاده ترین خودرو در تاریخ یاد می شد.

این خودرو، همواره یادآوری برای نسل‌های فعلی و آینده خواهد بود تا همیشه برای انجام کارهای بسیار دشوار و تحسین برانگیز تلاش کنند. این موفقیت ها باعث بهبود شهرت شرکت های SpaceX و Falcon Heavy شدند. در حال حاضر، فالکون هوی، قدرتمندترین موشک روی زمین به شمار می آید؛ بنابراین، این موشک می‌تواند ماهواره‌های سنگین و ایستگاه‌های فضایی آینده را به مدار پرتاب کند، محموله‌های شاتل را به مریخ بفرستد و حتی انسان‌ها را به ماه انتقال دهد. این دقیقاً همان طرز فکری است که ایلان ماسک می خواهد با دستیابی به اهداف بلندپروازانه خود در ذهن مردم نهادینه کند. 

14. شرکت State Street Global Advisors: کمپین Fearless Girl

در صبح “روز جهانی زن”، مجسمه دختری به ارتفاع چهار فوت، در مقابل مجسمه Charging Bull در وال استریت نیویورک قرار داده شد؛ این دختر قد بلندی دارد و با شجاعت تمام ایستاده است، دستانش ‌را بر روی کمر خود قرار داده است، پیراهنی به تن دارد و کتونی ساقدار کانورس پوشیده است.

مجسمه “دختر بی باک” توسط شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری State Street Global Advisors سفارش داده شده است که در واقع، بخشی از کمپین آنها برای تحت فشار قرار دادن شرکت‌ها به منظور افزودن تعداد بیشتری از زنان به اعضای هیئت‌مدیره‌ محسوب می شود. در واقع، این مجسمه با ایستادن در برابر مجسمه Charging Bull، از تنوع جنسیتی در خیابان وال استریت حمایت می کند.

 برخی استدلال می کنند که نافرمانی و مقاومت دختر در برابر مجسمه Charging Bull که نمادی از مخالفت با اتاق های هیئت مدیره شرکت های مرد سالار است، می تواند بسیار بحث برانگیز باشد. این مجسمه با واکنش های منفی زیادی روبرو شده است، اما به طور کلی، این کمپین روابط عمومی، حمایت بسیار گسترده‌ای را از جانب جنبش زنان و تنوع جنسیت در محل کار دریافت کرده است و همچنان در همان مکان قرار دارد.

کمپین Fearless Girl

15. شرکت ALS Association: کمپین ALS Ice Bucket Challenge

چند سال پیش، ویدئوهایی از افراد در رسانه های اجتماعی ویروسی شد که یک سطل آب یخ را روی سر خود می ریختند و امروزه، به عنوان “چالش سطل یخ” معروف شده است. انتشار 2.4 میلیون ویدیوی بسیار پرطرفدار، راهی برای افزایش آگاهی در مورد یک بیماری تخریب کننده عصبی به نام “اسکلروز جانبی آمیوتروفیک” است که با نام های  ALS یا بیماری لو گریگ هم شناخته می شود. در واقع، ایده و هدف از انتشار این ویدوها، جمع آوری پول برای انجمن ALS و تحقیق در مورد این بیماری بود.

در این چالش ویروسی، بیش از 115 میلیون دلار جمع آوری شد که تقریباً 80 میلیون دلار از آن صرف تحقیقات در مورد این بیماری شد. این کمپین، یک موفقیت بزرگ به شمار می آمد؛ میزان آگاهی و بودجه صرف شده برای بیماری ALS به شدت افزایش یافته است که همه اینها به لطف میلیون ها نفر است که با ریختن سطلی پر از آب یخ، از سرما میخکوب شده اند.

 

اگر فعلا فرصت مطالعه این مقاله را ندارید می توانید فایل PDF آن را برای مطالعه در زمان دیگری دانلود کنید.

این مقالات را هم حتما بخوانید:

راهنمای جامع اجرای تحقیقات بازار- بخش دوم: نحوه انجام تحقیقات بازاریابی

در بخش دوم، به نحوه انجام تحقیقات بازاریابی به صورت گام به گام می پردازیم:

10 مسئولیت واحد بازاریابی در شرکت شما

در بسیاری از شرکت ها، واحدهای بازاریابی دارای مسئولیت های مختلفی هستند و کارهای زیادی...

این محصولات می تواند برای شما مفید باشد:

تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی و الکترونیکی

کتاب راهنمای بازاریابی کاربردی

۶۲,۵۰۰ تومان۱۸۱,۷۰۰ تومان
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی، صوتی و الکترونیکی

کتاب راهنمای مدیریت شکایات مشتری

۵۰,۰۰۰ تومان۲۳۱,۷۰۰ تومان
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی، صوتی و الکترونیکی

کتاب راهنمای مهارت های ارتباط تلفنی

۵۰,۰۰۰ تومان۲۳۶,۷۰۰ تومان
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید