درس بیست و چهارم: استراتژی‌هایی برای پایان دادن به روابط با مشتری

درس بیست و چهارم: استراتژی‌هایی برای پایان دادن به روابط با مشتری

هرچند کسب‌وکارها در اغلب موارد برای جذب مشتری سرودست می‌شکنند و هر شرکتی در این زمینه موفق عمل می‌کند از دیگران پیشی می‌گیرد، اما رهاکردن هم مانند جذب، یک هنر و مهارت اساسی است. به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار باید بدانید چه زمانی باید به مشتری نزدیک شوید و چه زمانی وقت آن رسیده که او را رها کنید. پایان دادن روابط با مشتری هم روش‌های خاص خودش را دارد. درست مثل یک رابطه عاطفی شما نباید یک‌دفعه مشتری خودتان را رها کنید. نباید با او خصمانه و خشمگین برخورد کنید؛ بلکه باید حتی زمانی که قصد دارید رابطه‌تان را با او به اتمام برسانید استراتژی‌های پایان دادن روابط با مشتری را به‌خوبی اجرا کنید. در درس قبل در خصوص استراتژی‌هایی برای توسعه روابط با مشتری صحبت کردیم در این درس استراتژی‌هایی برای پایان دادن به روابط با مشتریان ارائه خواهیم کرد.

استراتژی‌هایی برای پایان دادن به روابط با مشتری

قطع روابط با مشتری، درست است یا خیر؟

شرکت‌ها به‌ندرت برای جدایی کارکنان غیراثربخش تأمل و درنگ می‌کنند. در زمینه‌ای مشابه، ممکن است بازبینی در ارزش مشتریان باعث شناسایی مشتریانی شود که گزینه‌هایی برای جدایی هستند؛ اما کدام مشتریان را باید رها کنید؟

مشتریانی که هرگز سودآور نخواهند شد یا هیچ هدف استراتژیک مفیدی را برآورده نمی‌کنند همان افرادی هستند که دیگر نباید برای آن‌ها وقت، انرژی و هزینه کنید. به طور مشخص‌تر، این مشتریان شامل کلاهبردارها، بدحساب‌ها، شاکیان همیشگی، دمدمی‌مزاج‌هایی که نظرشان را مدام تغییر می‌دهند و پرداخت هزینه‌های ناشی از آن را به تأمین‌کننده واگذار می‌کنند و افرادی که همیشه در جستجوی پیشنهادها و معاملات بهتر هستند، می‌شوند.  این حالت قطعاً در جهت عکس نیز اتفاق می‌افتد مشتریان هنگامی که فروشنده‌شان را تغییر می‌دهند تأمین‌کنندگان را طرد می‌کنند.

بااین‌حال برای اینکه وجهه کسب‌وکارتان را به‌خوبی حفظ کنید باید با روشی اصولی و دوستانه با مشتری قطع ارتباط کنید. چطور؟ با استفاده از استراتژی‌هایی که در ادامه به شما می‌گوییم.

استراتژی‌های کنارگذاشتن مشتری

چند استراتژی برای مشتریان غیرسودآور طرد شده وجود دارد:

  • سودآور کردن آنها با افزایش قیمت‌ها یا کاهش هزینه‌های خدمت‌رسانی: یک شرکت می‌تواند به‌سادگی قیمت‌ها را برای ارتقای حاشیه سود افزایش دهد؛ مشتریانی که قیمت بالاتر را می‌پردازند، سودآور می‌شوند.
  • جداکردن محصول عرضه شده: می‌توانید یک پیشنهاد ارزش ترکیبی را انتخاب کرده آن را تفکیک کنید برای مؤلفه‌ها مجدداً قیمت‌گذاری کنید و آن را دوباره به مشتری پیشنهاد بدهید. این کار ارزش پیشنهاد را بارز کرده و به مشتریان امکان می‌دهد انتخاب‌های آگاهانه‌ای درباره تمایل یا عدم تمایلشان به پرداخت قیمت تفکیک شده انجام بدهند.
  • مشخصات محصول را مجدداً توصیف کنید: این کار مستلزم طراحی مجدد محصول است تا دیگر برای مشتریانی که می‌خواهید طرد کنید جذابیت نداشته باشند.
  • سازماندهی مجدد واحدهای فروش، بازاریابی و خدمات تا بخش‌ها یا مشتریانی که نمی‌خواهید حفظ کنید دیگر تمرکز نکنند. یا به‌عنوان‌مثال اجرای کمپین‌های بازاریابی را برای این مشتریان متوقف کرده و از تماس‌گرفتن نیروهای فروش با آنها جلوگیری کرده و دیگر به پرسش‌های آنها پاسخ نمی‌دهید.

به خاطر داشته باشید قبل از قطع روابط با مشتری خود باید مطمئن شوید که ایراد از کار شما نبوده است. برای کسب اطمینان خاطر باید داده کاوی و تحلیل داده ها را جدی بگیرید. برای این امر بهتر است از نرم افزارهای CRM استفاده کنید. اگر درباره CRM یا استفاده از این نرم افزار نمی دانید، بهتر است ابتدا دوره های رایگان آموزش CRM را در وبسایت آکادمی مدام مطالعه کنید. همچنین می توانید برای صرفه جویی در زمان خود، این موارد را برون سپاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست سری به صفحه خدمات ما بزنید. 

 

این مقالات می تواند برای شما مفید باشد:

10 معیار برای حفظ مشتری و نحوه ارزیابی آنها- قسمت دوم

این مقاله برای کمک به شما نوشته شده است. در ادامه، توضیحات مربوط به معیارهای...

نوشتن برنامه توسعه مشتری کلیدی چگونه است؟

بر اساس اهدافی که در مرحله اول تعیین کرده ایم و نیز استراتژی ها و...

محصولات زیر می تواند برای شما مفید باشد:

تخفیف!
تخفیف!
-40% تخفیف

کتاب های چاپی، صوتی و الکترونیکی

کتاب راهنمای مدیریت ارتباط با مشتری

۵۰,۰۰۰ تومان۲۳۱,۷۰۰ تومان
به این مطلب رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید